Portmanto Nasıl Temizlenir?

Ayşe Telli
Portmanto Nasıl Temizlenir?

Evlerin kullanışlı ve şık dekorlarından olan portmanto giysileriden ve tozlardan dolayı kirlenir. Düzenli olarak portmanto temizliği yapılmalıdır. Peki portmanto temizliği nasıl yapılır?

Portmanto temizliği portmanto türüne göre yapılmalıdır. Çünkü portmantolar farklı büyüklüklerde ve şekillerdedir. Bunun için öncelikle temizlik malzemelerinizi almalısınız. Portmanto temizliğinde kullanılacak malzemeler şunlardır. Öncelikle elektrikli el süpürgesi, mikrofiber ve diğer temizlik bezleri, su, camsil, toz süpürgesi bulunmalıdır.

İlk olarak portmantonuzdaki eşyaları kaldırın. Sonra elektrikli el süpürgesi veya toz süpürgesi ile tozları, küçük pamuk ve giysi parçacıkları temizleyin veya çekin. Bundan sonra kuru bezle ayna hariç tüm portmantoyu silin. Tekrar ıslak bezle silip kurulayın. Portmanto temizliğindeki önemli detaylardan biri ise aynalardır. Aynaların temizliği portmantodan farklı yapılmaktadır. Aynayı camsil ve mikrofiber cam bezi ile temizleyebilirsiniz. Camsili 30 cm geriden cama püskürtün. Gazete kağıdını buruşturarak veya mikrofiber cam bezlerinizi kullanarak iyice silin.

Portmantoda toz ve kirlenme yapan şeyler giysilerimizdir. Giysileri tozu çeker ve üstlerindeki pamuk türevi parçacıkları portmantoya bırakır. Portmanto temizliğinde önemli bir kısım da ayakkabı konulan bölümlerin temizliğidir. Bu biraz daha yorucu olabilir çünkü ayakkabılar birçok toprak, taş, sıvı gibi kirleri üzerinde barındır. Ayakkabı bulunan bölüm diğer bölüme göre daha sert ovalama ve silme işlemi ile temizlenmelidir. Portmanto temizliği sonrası koyacağınız elbiselerin temiz olmasına dikkat ederseniz portmantonu uzun süre temiz bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.