Polyester mi Yoksa Pamuk Nevresim mi?

Tayfun Kara Polyester mi Yoksa Pamuk Nevresim mi?

Daha İyi Bir Seçim
Her şeyin ötesinde, en iyi nevresim kumaşı, ihtiyaçlarınıza en iyi cevap verendir. Geceleri terlemiyor ve yatağınızın sıcak olmasını istiyorsanız polyester nevresimler sizin için daha iyi bir seçim olabilir. Ancak vücut losyonu, yağ ve kir lekelerini polyester kumaşlardan çıkarmak, pamuk kumaşlardan olduğu kadar kolay değildir. Pamuğun dokusu, polyester kadar sıkı değildir, bu nedenle pamuk nevresimler polyester bazlı nevresimler kadar uzun ömürlü olmazlar.

Pamuğun Avantajları ve Dezavantajları
Eğer insan eli değmemiş ürünleri tercih ediyorsanız, pamuk en iyi seçenektir. Pamuğun dokusu hipoalerkeniktir ve polyester üretiminde kullanılan kimyasalları içermez. Doğal bir ürün olduğundan, boyanması kolaydır ve sıcak suda iyi temizlenir; ancak kumaşın inceliği kumaşın polyester kadar dayanıklı olmadığı anlamına gelir. Nevresimlerde kullanılan birinci sınıf pamuklar, özellikle de pahalı ve daha uzun Mısır pamuğundan yapılan kumaşlar ürün fiyatını önemli ölçüde arttırmaktadır.

Polyesterin Avantaj ve Dezavantajları
Polyester insan yapımı bir ürün olduğundan, dokunması daha kolaydır ve kişilere pamuktan daha ucuz bir nevresim seçeneği sunar. Ancak polyester kumaşlar nemi tutar, bu nedenle kullanıldıkça kumaşta ufak kimyasal topları birikecektir. Ve nevresim eskidikçe dokusu sertleşerek, kabalaşacaktır. Polyester kumaşların temizliği de oldukça zordur.