Pokemon Go Oynayacaklara Tüyolar

Zehra Aygul

Pokemon Go Oynayacaklara Tüyolar

Türkiye’de ve başka bazı ülkelerde henüz resmi olarak pazara sunulmamasına rağmen Pokemon Go dünyayı kasıp kavurmayı sürdürüyor. Pokemon hayranları akıllı telefonlarına indirdikleri oyun sayesinde dışarıya çıkıyor, Pokemonları doğal ortamlarında yakalamaya ve onları geliştirmeye çalışıyor. İşte Pokemon Go oynayacakların bilmesi gereken, oyunu daha zevkli hale getirecek tüyolar:

  • Pokemon Go henüz ülkemizde resmi olarak pazara çıkmadığı için oyunu bir apk dosyası halinde indirmeniz ve telefonunuza kurmanız gerekiyor. Oyun artırılmış gerçeklikle oynandığı için telefonunuzun GPS’inin açık olması gerekiyor. Bu sayede oyundaki karakteriniz gerçek sokaklarda dolaşıyor ve gittiğiniz yöne doğru yol kat ediyor.  
  • Yaşadığınız yerde bulunan heykeller, tiyatro, sinema gibi binalar Pokestop olabilir. Pokestoplar oyundaki harita üzerinde mavi renkte duraklar olarak gösteriliyor ve yaklaştığınızda çember şeklini alıyor. Pokestoplara yaklaştığınızda oyundaki çemberi döndürerek buradan düşen Pokeball, Razz Berry gibi itemları oyundaki çantanızda taşıyabiliyorsunuz. Pokeball karşınıza çıkan pokemonları avlamanızı sağlıyor.
  • Oyunda seviye atladıkça, bazı pokemonları yakalamak zorlaşabiliyor. Bazı pokemonlar Pokeball atarak yakaladığınızda çıkabiliyor ya da kaçabiliyor. Bunu önlemek ve yakaladığınız pokemonun topta durmasını sağlamak için pokemonu yakalamadan önce ona Razz Berry vermeniz gerekiyor. Ancak CP (combat power)’si yüksek ya da nadir bulunan bazı pokemonlar Razz Berry’ye rağmen toptan kaçabilir.
  • Pokemonlar haritada belirli sürede durur. Yani karşınıza çıkan bir pokemonu yakalamak için sınırlı zamanınız var. Ancak her pokemon haritada farklı sürelerde kalıyor. En iyisi, ihtiyacınız olan ya da yakalamak istediğiniz pokemonu haritada çıktığı an yakalamak.
  • Seviye atladıkça oyun tarafından verilen Incense, kullandığınızda pokemonları sizin bulunduğunuz yere çeken bir çeşit koku. Haritanın sağ alt köşesinde bulunan nearby kısmında görünen pokemonların Incense kullandığınızda yanınıza gelmesi olası. Ancak bazı durumlarda nearby de görünmeyen pokemonlar da karşınıza çıkabilir. Incense toplamda 30 dakika kullanım süresi olan ve yaklaşık her 7 dakikada bir yanınıza bir pokemon gelmesini sağlayan bir item.
  • Yine oyun tarafından verilen Lure Module, pokestoplarda kullanılabilen bir item. Bu item sayesinde Incense’te olduğu gibi çevredeki pokemonlar pokestoplara geliyor ve bu pokemonları yakalayabiliyorsunuz. Incense kullanıldığında yaklaşan pokemonlar sadece Incense kullanılan oyuncu tarafından, Lure Module ise pokestopa yakın bulunan tüm oyuncular tarafından kullanılabiliyor. Bu nedenle oyuncular bazı pokestoplarda toplanarak oyunu birlikte oynuyorlar.
  • Pokemon Go, Google Haritalar’dan aldığı GPS bilgileriyle çalıştığından, bulunduğunuz yerin coğrafi özellikleri oyunda karşınıza çıkacak olan pokemonları belirliyor. Örneğin; su pokemonu yakalamak istiyorsanız deniz ya da göl kenarında aramanız daha mantıklı. Ancak tabii su kenarında sadece su pokemonu da bulunmuyor.
  • Yakaladığınız her pokemon Pokedex’e ekleniyor ve birden fazla yakaladığınız pokemonlardan istemediklerinizi Profesör’e transfer edebiliyorsunuz. Transfer ettiğiniz her pokemon için Profesör’den 1 adet şeker kazanıyorsunuz. Yakaladığınız her pokemon da kendi şekerinden 3 adet getiriyor. Bu şekerleri biriktirerek pokemonunuzu geliştirebiliyor, CP’sini yükseltebiliyorsunuz.
  • Oyun tarafından harita üzerine yerleştirilen Gym’ler, geliştirdiğiniz pokemonları savaştırmak için kullanılan salonlar. 5. Seviyeye ulaştığınızda mavi, sarı ya da kırmızı takımı seçmeniz isteniyor ve seçtiğiniz takıma ait olmayan gymlerde pokemonunuzu karşı takımın pokemonlarıyla savaştırarak orayı ele geçirmeye çalışıyorsunuz.
  • Oyundaki gymlerin farklı seviyeleri var. Bu seviyeler gymde kaç adet pokemon olabileceğini belirliyor. Örneğin; 2. seviyedeki bir gymde 2 adet pokemon bulunuyor ve gymi ele geçirmek istiyorsanız seçeceğiniz 6 pokemonla bu 2 pokemonu 2 turda yenmeniz gerekiyor. Üzerinde pokemon kalmayan gyme kendi pokemonlarınızdan birini koyarak gymi ele geçirmiş oluyorsunuz. Ele geçirdiğiniz ve üzerine pokemon koyduğunuz her gym için oyunda kullanılan para birimi olan Pikachu altınından 10 adet kazanabilirsiniz. Eğer 10’dan fazla altın kazanmak istiyorsanız birbirine yakın birden fazla gymi ele geçirebilir, farklı pokemonlarınızı yerleştirebilirsiniz. Ancak acele etmelisiniz, çünkü başka bir takım ele geçirdiğiniz gymi alırsa, artık o gymden para kazanamazsınız. Örneğin; 20 altın kazanmak için 2 adet gym de aynı anda 2 pokemonunuz olmalı.