Plastik Masa Nasıl Temizlenir?

Gökçen Çetin Plastik Masa Nasıl Temizlenir?

Plastik masalar diğer yapı ve malzemeden yapılan masalara göre daha kullanışlıdır. Bu kullanışlılık özellikle temizlik açısından oldukça faydalı olabilmektedir. Herbir farklı yapı ve malzemeden yapılan masalar bazı önem ve detaylar bekleyecektir. Bu önemi göstermek masanın uzun yıllar kullanılabilmesine olanak sağlayacakır.

Plastik masaların temizliğinde bez olarak mikro fiber nitelikteki bir bez kullanılması tercih edilir. Bu yapıdaki bir bez tozu tutucu ve derinlemesine temizleyici özelliğe sahip olmasından ötürü oldukça kullanışlı olacaktır. Plastik masalar cam gibi hassas yüzeye sahip masalara göre daha dayanıklı olduğu için daha sert bir şekilde ovularak silinebilmesi mümkündür. Bu yüzden yuvarlak hareketler ile ovularak silinmesi önerilir.

Plastik masaların karşılaştığı en büyük problem kolay sararmasıdır. Çok kısa sürede kolay sararabilen masaların temizliğinde bazı püf noktalar vardır. Bu püf noktalardan ilk olanı sirkedir. Su ile nemlendirilmiş bir beze birkaç damla sirke damlatılarak plastik masalar silinebilir. Böylece sararan yüzeyler parlayacak ve beyazlayacaktır. Ayrıca sirke dezenfekte aracıdır. Bu yüzden virütik veya bakteriyel oluşumların kökten temizliğini sağlayacak ve yinelenme olasılığını azaltacaktır. Plastik masaların temizliğinde bir diğer kolay ve etkili yöntem ise diş macunudur. Özellikle sararan plastik masalar için birebir bir yöntemdir. Diş macunu bir beze sıkılır ve ardından plastik masa ovularak silinir. Bu işlemin ardından su ile nemlendirilmiş bir bez aracılığıyla masa üzerinde kalma ihtimali olan tortuların temizlenmesi önerilir. Plastik masaların temizliğinde özellikle sıcak su etkili olacaktır. Ancak bu sıcak suya biraz beyazlatıcı katılması önerilir. Böyle bir suyla temizlenen plastik masaların sararan rengi açılıp kolayca ilk günkü görünümüne kavuşabilecektir. Ancak burada da sıcak su kullanımı plastik masanın demir yerleri varsa sarartma ihtimali olabilir. Buraların da eski görünümüne kavuşabilmesi için oksijenli su kullanılarak ovulması önerilir.