Plaj Vücudu Nasıl Yapılır?

Ali Sökmen
Plaj Vücudu Nasıl Yapılır?

Yaz aylarında plajlarda vücudun daha iyi görünmesini isteyen herkes, doğru egzersizlerle ve doğru beslenmeyle bu vücuda sahip olabilir. Vücudun devamlı plaj vücudu formunda tutmak için spor salonlarının haricinde, oturma odanızda, parklarda ve bahçelerde de yapılacak bedensel bu hareketleri, hayatınızın her yerinde kullanabileceksiniz.

Bu egzersizlere başlamadan önce duruşun düzeltilmesi gerekir. Yani doğru bir duruşla vücudun ağırlığını kemiklerden kaslara taşımaya çalışmak gerekiyor. Zaten vücut ağırlığıyla yapılan egzersizler bunu kendiliğinden kolaylaştıracaktır. Vücudun karın bölgesinin forma girmesi için yapılacak ilk egzersiz, yerden ayakları yukarıya itiş hareketidir. Bu hareket oturduğumuz yerden ya da yattığımız yerden kalkarken yapılabilecek bir harekettir. Bu hareketle karın kasları kendi doğasına uygun çalışmış olur. Ayaklar yukarı kaldırılıp indirirken bükülü vaziyette yere değdirmek gerekiyor. Eğer ayaklar uzatılırsa bu hareketin yükü karına değil bel bölgesine olacaktır. Zorlanıldığı anda nefes vermek, hareketin devamlığı için faydalı olacaktır.

Kalça ve bacak bölgesine etkili olan iki önemli hareket vardır. Bunlardan bir tanesi squattır. Squatı yaparken önemli olan diz kapaklarının ayak parmaklarını geçmemesi ve kalçayı olabildiğince geriye vermektir. Bu egzersizin etkili olabilmesi için, vücut ağırlığının topuklarda hissetmektir. 10 defa 3 set yapılması başlangıç için idealdir. Bacaklar forma girmeye başlandıkça set sayısı arttırılmalıdır. Bir diğer yapılması gereken hareket lunge yani adım hareketidir. Bu hareket de her yerde yapılabilecek çok etkili, temel bir harekettir. Hareketi yaparken, bir bacak öne adım atarken, diğer bacak 90° yere paralel olarak çökme hareketidir. Yine bacak bölgesini çalıştırmak için kullanılabilecek bir diğer antrenman, jump squat, yani çömelip zıplama; bir diğeri ise lunge jump, hamleyle zıplama hareketidir. Bu hareketler vücudun en uzun kas gruplarını yani bacakları tempolu bir şekilde çalıştırarak daha hızlı yağ yakımına neden olacaktır. Tüm bu hareketler, plaj zamanına vücudun daha hızlı forma girmesini sağlayan egzersizlerdir.

Plaj vücudunun oluşma süresi, hayatın her anında spor yapılmasına bağlı olarak değişiklik gösterir. Haftanın minimum iki günü antrenman yapılırsa yaza yakın aylarda bu antrenman sürelerini haftanın 6 gününe yayarak ve bunu doğru bir beslenme programıyla devam ettirilirse yaklaşık üç ay içinde plaj vücuda sahip olacaktır.