Pilatesle Boy Nasıl Uzar?

Merve Yükselen
Pilatesle Boy Nasıl Uzar?

Pilatesin boy uzatıp uzatmadığı oldukça tartışmalı bir konudur ve pilatesle uğraşanlar ile bilgi sahibi olanlar arasında sonu gelmez bir tartışma halini almıştır. Bazı kişilere göre pilates, kasları esnettiği için boy uzamasına neden olabilirken bazı kişilerce bu, "boy uzaması" olarak tanımlanamayacak kadar küçük esnemeler, duruşun düzelmesiyle meydana gelen uzama yanılması olarak görülmektedir. 

Pilates, güçlü bir vücut yaratma amaçlı yapılan egzersizlere verilen isimdir. Nefes, denge ve hareket bütünlüğünün sentezinden zihinsel ve bedensel bütünlük yaratma çabasıdır. Egzersiz ve hareket kısmı kadar "ruhsal arınma" olarak tabir edebileceğimiz, zihinsel bir güç de yaratma isteğidir. Pilatesin faydalarını, pilatesi bulan kişi Joseph Pilates şöyle açıklar: "Üç derste farkı hissedecek, on derste farkı görecek ve 20 derste tamamen farklı bir vücuda sahip olacaksınız. 30 seans sonunda tamamen yenilenmiş bir vücuda, özellikle de sağlıklı, sıkı karın ve sırt kaslarına sahip olacaksınız". 

Bu tanımdan da anlaşılacağı üzere, pilates oldukça güçlü bir egzersiz dizisidir. Birden fazla kas grubunu çalıştırır, güçlendirir ve esnetir. Egzersizlerin tümü vücudu esnetme ve güçlendirme üzerinedir. Bu esnetme ve güçlendirmeyi mümkün kılmak için, hareketler doğru bir duruşla yapılmalıdır. Doğru duruş sayesinde hareketlerden maksimum fayda sağlanır ve sakatlanma riski ortadan kaldırılmış olunur. 

Egzersizlerin doğru duruşla yapılması, uygulayan kişiye "doğru" duruşun ne olduğunu göstermesi ile farkındalık yaratır. Yani kişi, egzersiz dışında da istemsiz olarak doğru bir duruşla hayatına devam eder. Kas gruplarını esnettiği hareketler ile omurgaların arasındaki boşluklar açılır. Doğru duruş ve omurganın esnetilmesi, çok tartışmalı bir konu "boy uzamasının" nedenidir. Pilates, boy uzatır. Çocukluk dönemindeki boy uzamasından farklı olarak olmayan uzunluğu kazanarak değil, vücudunuzu esneterek, kas gruplarınızın ulaşabileceği maksimum uzunluğa kavuşarak boy uzaması sağlarsınız.

Pilates, zihinsel ve bedensel bütünlük dışında boy uzatma gibi ekstra faydaları ile insanı oldukça tatmin eden bir egzersiz türüdür. Bir pilates hocasıyla, başlanması ve öğrenilmesi, sakatlık yaşamamak ve maksimum fayda sağlamak açısından önemlidir.