Pijama Nasıl Yıkanır?

Selten Cankaya
Pijama Nasıl Yıkanır?

Pijamalar, cildimize tüm gece temas ederler. Üzerinde bir çok yararlı ve zararlı bakteri taşıyan pijamaların temizliğine önem verilmelidir. Soğuk gecelerde bizi sıcak tutan pijamaların temizliği de önemlidir. Yeteri kadar iyi yıkanmayan pijamalar, kadınlarda özellikle sistiten, cilt problemlerine kadar çok geniş alanlarda sağlığı tehdit edebilirler. Pijamalar en az haftada bir kez yıkanmalıdır.  

Pamuklu Pijamalar

Pamuklu pijamalar, çamaşır makinesinde rahatlıkla yıkanabilmektedir. 40 derece üstünde yıkanan pijamalar çekebilir. Bu yüzden özellikle pamuk karışımlı bir kumaştan söz ediliyorsa 40 derece üstünde pijamayı yıkamamakta fayda vardır. Çok sıcak suyla yıkanan ve aşırı deterjan kullanılan pijamalar, çok daha hızlı eskiyecektir. Bu yüzden pijama yıkarken bu noktalara dikkat etmek gerekir.

Pijama eğer desen ve baskı içeriyorsa, baskılı yüz ters yüz edilip makineye konmalıdır. Aksi halde baskılar zarar görecektir. Pijamaları hassas programda yıkamak da pijamanın uzun ömürlü olmasını sağlar. Pijama üzerinde lekeler mevcut ise, makineye atılmadan önce bir miktar deterjan yardımıyla lekeler hafifçe ovularak çıkarılmalıdır. Daha sonra makineye atılıp yıkanan pijamalarda, leke izi ortadan kalkacaktır.

Bunun yanında pijama üzerinde yazılan yıkama talimatlarını da dikkate almak gerekir. Kumaş karışımının da belirtildiği bu talimatlara uymak, pijamayı yıpranmaktan kurtarır. Pijama kurutulurken kendi halinde kurutulması daha iyi olacaktır. Kurutma makinesinde kurutulan pijama lastikleri, daha çabuk yıpranabilir ve pijama kumaşı çok daha kolay çekebilir.

İpek Pijamalar

İpek pijamalar ise temizlenmesi hassasiyet isteyen gruptadır. İpek, yapısı gereği hassas ve özen isteyen bir kumaş çeşididir. Bu yüzden çamaşır makinesinde asla yıkanmayan ipek pijamalar, elde yıkanmalıdır. Dünyanın en lüks kumaşlarından birisi olan ipek, kuru temizlemesi pahalı olan bir kumaştır. Bu yüzden belli noktalara dikkat edilerek evde de ipek pijamaların temizliği yapılabilir.

İlk önce leğen içerisindeki ılık suya pijamalar konur ve yumuşak bir sabun yardımıyla nazik hareketlerle pijamalar yıkanır. Çok az beyaz sirke de ilave edilebilen suda, pijamalar yıkanmaya devam edilir. Sirke, sabun kalıntılarını temizleyeceği gibi, ipeğe parlaklık da verecektir. Bol suyla durulanan pijama, suyu sıkılmadan yere havlu serilerek, havlu üzerinde kurumaya bırakılır. Havlu, ipek pijamadaki fazla suyu emerek, pijamanın kolay kurumasına yardım eder. Çok düşük ısıda ve bir bez yardımıyla ütülenen ipek pijama, düzgün bir şekilde katlanmalı ve giysi dolabına yerleştirilmelidir.