Pencerelerde Isı İzolasyonu Nasıl Yapılır?

Hakan Obalı
Pencerelerde Isı İzolasyonu Nasıl Yapılır?

Mekânlarda ısı kayıplarının en fazla yaşandığı yerler arasında pencereler ilk sıralarda yer alır. Cephe mantolama gibi genel yalıtımın yanında pencerelerle ilgili olarak da önlemler alınmalıdır. Aksi halde bu zayıf noktalar diğer yalıtım önlemlerinin etkisini azaltarak ısıtma ve soğutma için daha fazla harcama yapılmasına ve yaşam ortamlarında konforun da azalmasına yol açar.

Pencerelerde Isı İzolasyonu Nasıl Yapılır?

  • Pencerelerde izolasyon için öncelikle doğru çerçeveler kullanılmalıdır. Ahşap ve PVC pencere çeşitleri ısı yalıtımı konusunda oldukça başarılıdır. Eski tip alüminyum çerçeveler ısı yalıtımında başarısız olsalar da yeni nesil alüminyum pencerelerde bu sorun ortadan kaldırılmıştır.
  • Doğru çerçeve seçiminin yanında kullanılan camın özelliği de yalıtımda etkilidir. Cam seçiminde çift katmanlı camlar tercih edilmelidir. Çift cam sistemlerinde her iki camın arasında bulunan boşluk ısı iletimini engeller. Bunun yanında konfor cam olarak adlandırılan çift cam sistemlerinde de ısı yalıtımı için her iki cam arasında argon gazı da kullanılmaktadır. Ayrıca cam iç yüzeylerinde kullanılan yansıtıcı kaplamalar da yazları dışarıdan kışları da içeriden gelen ışınları geldikleri ortamlara göndererek yalıtıma katkıda bulunur.
  • Pencerelerde yalıtım ile ilgili alınması gereken diğer bir önlem de çerçevedeki ve duvarlardaki boşlukların giderilmesidir. Çerçeve birleşim yerlerinde ya da çerçevelerin duvarlarla birleştiği yerlerde meydana gelebilecek boşluklar, iç ortam ile dış ortam arasında hava alışverişine olanak sağlayarak ısı kaybına neden olur. Bu durumda boşluklara silikon uygulanması gerekir.
  • Pencerelerin eskiyen fitilleri de ısı kaybına neden olur. Fitillerin uzun süre kullanılabilmeleri için düzenli aralıklarla temizlenmeleri gerekir. Ancak sertleşen ve deforme olan fitiller yenileri ile değiştirilmelidir. Fitillerin yanında pencerelerden hava geçişini engellemek için pencere yalıtım bantları da kullanılabilir. Marketlerden kolaylıkla temin edilebilen bu ürünler pencere kanadı ile çerçeve arasından hava geçişi olmasını etkili şekilde önler.
  • Isı izolasyonu ile ilgili olarak pencere montajından önce de bazı önlemler alınmalıdır. Bu önlemlerden en önemlisi pencere altına yerleştirilen mermerin tek parça değil de uzunlamasına iki parça halinde monte edilmesidir. Bu montaj şeklinde iki mermer parçası arasına yalıtım malzemesi uygulanarak pencere altından yoğun şekilde gerçekleşen ısı kaybı engellenmiş olur.

Konutlarda ısı yalıtımı yapmanın bir diğer yolu da zemin izolasyonudur. Nasıl yapılabileceğine dair bilgileri Zemin İzolasyonu Nasıl Yapılır? yazımızda bulabilirsiniz.