Parkelerin Kabarması Nasıl Önlenir?

Hakan Obalı
Parkelerin Kabarması Nasıl Önlenir?

Zemin kaplamasında en sık kullanılan malzemelerden biri parkelerdir. Lamine, laminant ve masif gibi çeşitleri olan parkeler hem kullanışlıdır hem de çok farklı desen ve renk seçenekleri ile farklı dekorasyonlar ile son derece uyumludur. Ancak bu kullanışlı ve şık ürünlerle ilgili zaman zaman bazı problemler de yaşanır. Özellikle parkelerin kabarması bu problemlerin en başında gelir. 

Parkelerin Kabarması Nasıl Önlenir?

Parkeler ahşaptan üretilmiş malzemeler oldukları için su ve neden korunmalıdır. Temasları halinde tüm parke çeşitleri suyu emerek şişme eğilimindedir. Suya ve neme maruz kalarak şişen parkelerin hacimlerinde meydana gelen artış da parkelerin bulundukları yere sığamamasına, dolayısıyla yukarıya doğru hareket ederek kabarmalarına neden olur. Bu sebeple parkelerin kabarmalarının engellenmesi için bu ürünlerin öncelikle su ve nemden korunmaları gerekir.

Parkelerin sudan korunmaları için döşeme öncesinde parke döşenecek alandan geçen su tesisatı ya da ısıtma tesisatıyla ilgili herhangi bir problem olup olmadığı kontrol edilmeli, varsa tesisattaki problemler giderilmelidir.

Parkeler, tabandan gelebilecek rutubete karşı da korunmalıdır. Özellikle zemin kattaki ya da altlarında bodrum olan dairelerde, parkelerin altına plastik bir koruma örtüsü serilmeli ve bu örtülerin birbirleri ile ve duvarlarla birleşim yerleri koli bandı vb. ile sıkıca tutturulmalıdır. Bu şekilde parkeler tabandan gelebilecek neme karşı korunmuş olur ve olası bir kabarma problemi engellenebilir.

Parkeler üstten gelebilecek su ve neme karşı da korunmalıdır. Her ne kadar üzerlerindeki cila tabakaları parkelerin üst kısımdan sıvı emmelerini engellese de, parke birleşim yerlerinden sızabilen sıvılar parkeler tarafından kısa sürede emilir. Bu nedenle parkelerin silindiği paspas nemli olmalı, çok ıslak olmamalıdır. Parke üzerine dökülen su ve diğer sıvılar da kısa süre içerisinde silinerek parke kurulanmalıdır. Banyo gibi ıslak zeminlerde ise parke kullanılmamalı ya da suya dayanıklı modeller tercih edilmelidir.

Ortamdaki nem seviyesinin çok yüksek olması da parkelerin kabarmasına sebep olabilir. Özellikle %60’ın üzerindeki nem oranı parkelerin sağlığı açısından sakıncalı olabilir. Bu nedenle nem oranı çok fazla olan yerlerde parke yerine diğer zemin kaplama seçenekleri tercih edilmesi daha doğrudur. Ancak yüksek nem oranına sahip yerlerde parke kullanılacaksa, kabarma meydana gelmemesi için bir nem alma cihazı ya da farklı seçeneklerle ortamdaki nem oranı %50-60 seviyesinde tutulmalıdır.

Parkelerin kabarmasının bir diğer nedeni de döşenmeleri sırasında parke ile duvarlar arasında yetersiz genleşme boşluğu bırakılmasıdır. Döşeme sırasında 1,5-2 cm’lik genleşme boşluğu bırakılması, ısınan parkelerin genleşmesine bağlı olarak ortaya çıkan kabarma problemini önler.

Parkenizi belirli aralıklarla cilalayarak ilk günkü gibi korunmasını sağlayabilirsiniz. Detaylı bilgiyi Parke Cilalama Nasıl Yapılır? yazımızda bulabilirsiniz.