Parke Nasıl Cilalanır?

Mustafa Başaran
Parke Nasıl Cilalanır?

Parke gibi ahşap malzemeli ve cilalı zeminler, çeşitli etkenlerden dolayı zaman içinde parlaklığını kaybeder. Her ne kadar düzenli temizlik yapısal ve koruyucu malzemelerle destek sağlansa da parkeleri bir süre sonra yeniden cilalamak gerekecektir. Parke zemin, mekana kazandırdığı estetik görünümü nedeniyle ihtiyacı olan bakımın hakkını verecektir.

Bu işlem profesyonel kişilerle yapılacağı gibi gerekli malzemeleri temin ederek bireysel olarak da gerçekleştirilebilir. Yazımızı okuyarak adım adım parke nasıl cilalanır öğrenebilirsiniz.

Düzenli cila işlemi parkenin her daim ilk günkü gibi görünmesini sağlayacaktır. Cilalama işlemi, temizlik, zımpara ve cilalama olarak üç aşamadan oluşur. 

Temizleme aşamasında kimyasal içeren yüzey temizleyicileri kesinlikle kullanmayın. Bu kimyasallar parkeye ve cilasına zarar verir. Tıpkı bu kimyasal temizleyiciler gibi su da cilaya ve ahşaba zarar veren bir maddedir. Bu nedenle ahşap ve parke için özel olarak üretilen temizleyicileri kullanmak en doğrusu olacaktır. 

Temizlik işleminin ardından zemindeki leke ve çizikleri yok etmek için zımpara yardımıyla zımparalama işlemine geçilir. Parke zımparası klasik kağıt zımparalardan farklıdır ve zımpara makinesi olarak büyük yapı marketlerden temin edilebilir. Zımparalama işlemi bittikten sonra yüzeyde hiç toz kalmamaması için parkedeki tozlar iyice silinmelidir.

Lekelerinden, pürüzlerinden arınan parke yüzey cilalanma işlemine hazır hale gelir. Cilalama işleminde iki çeşit ciladan biri seçilebilir. Bu cilalardan biri yoğun, macun kıvamlı bir ciladır. Diğeri ise sıvı, likit ve akışkan bir formdadır. 

Macun formdaki cila, uygulanması daha zor bir ciladır. Daha dayanıklı olduğunda hata payında ya da bir sonraki cilalı işlemde çıkarılmasında zorluk yaşanacaktır. Sıvı cila ise daha kolay uygulanacaktır ve dayanıklılığı da parke kullanımınıza göre değişkenlik gösterebilir.

Cilalama işleminde cila sürümünden sonra en az iki gün zeminde dolaşmayın. Cilanın iyice kurumasını bekleyin. Aksi halde lekelenmeler ve bozulmalar yaşanabilir. Bu süreçte cilanın kimyasal kokusundan herhangi bir zarar görmemek için odanızı muhakkak havalandırın.

Parke cilalama işlemini, parkenizin eskidiğini, yıprandığını düşündüğünüz zaman yenileyebilirsiniz. Bu süreç, parkenize uyguladığınız temizlik ve kullanım koşullarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Cilanın daha uzun süre kalması için parkenizin bakımını yapın ve dikkatli kullanın.