Para Biriktirmenin 10 Kolay Yolu

Solmaz Özlem Köse Para Biriktirmenin 10 Kolay Yolu

Daha çok geleceğe yatırım yapmak ya da beğenilen bir şeyi almak amaçlı biriktirilen para, sebep her ne olursa olsun kişilerin daha rahat yaşaması açısından önemlidir. Belli bir hedefe yönelik biriktirme söz konusu olduğunda birikim daha mümkün gibi görünebilir. Ancak günlük yaşamda yapılabilecek ufak değişikliklerle de para biriktirmek kolay hale gelebilir.

1) Harcamaları takip etmek: Ay içerisinde yapılan kredi ya da banka kartları ile nakit harcamaları kontrol ederek satın alınan ürünleri gözden geçirmek, gereksiz harcamalardan kaçınarak bütçeye uygun harcamalara yönelmek açısından önemlidir. Harcamaları takip etmek açısından uygulanabilecek bir diğer yöntem ise satın alınan ürünlerin fiş veya makbuzlarını saklamaktır. Ay boyunca biriken fiş ve makbuzlar kontrol edildiğinde gereksiz harcamalar göz önünde bulundurularak yön çizilmelidir.

2) Dışarıdan yemek alışverişine son vermek: Dışarıda yemek yemek ya da içecek tüketmek bir alışkanlık durumu ise bu tüketimi en aza indirerek bu şekilde harcamaları tahmini olarak bir yerde biriktirmek para biriktirme konusunda kolaylık sağlar. Genellikle evde bulunan temel gıdalarla beslenme yoluna gidilmelidir.

3) Ucuz ulaşım alternatiflerini değerlendirmek: Çoğunlukla yakın mesafeler için paralı ulaşım araçları yerine eğer mümkünse yürümek tercih edilmelidir. Daha uzun mesafelerde ise eğer imkan dahilindeyse bisiklet gibi ücretsiz ulaşım araçlarını tercih etmek maddi kazancın yanında sağlığa da katkısı açısından da önemlidir. Bunun yanında ulaşımda aşırı lüksten kaçmak bir kişi ile trafikte bulunmak ya da taksi tutmak yerine toplu ulaşım araçlarını kullanmak öncelikli tercih olmalıdır. 

4) Elektrik kullanımına dikkat etmek: Ev ortamında kullanılan elektrikli cihazlarla ilgili daha itinalı davranmak faturaların daha düşük gelmesinde etkilidir. Kullanılmadığı sürece elektronik cihazların fişlerini çekmek, sadece bulunulan odayı aydınlatmak ayrıca aynı enerjiye sahip olmalarına rağmen daha az tüketen led ampulleri tercih etmek tasarruf açısından faydalı yöntemlerdir.

5) Aşırı tüketimden kaçınmak: Başta giyim olmak üzere gerekmediği sürece harcama yapmaktan kaçınılmalıdır. Alınması gereklilik arz eden eşyaların seçiminde fazla lükse kaçmadan gereksinimleri karşılayacak ürünler seçilerek fazla para ödememeye dikkat edilmelidir. İndirimli ürünler tercih edilebilir.

6) İletişim masraflarını asgariye indirmek: İnternet, ev ve cep telefonu kullanımlarında lükse kaçmadan tüketim önemlidir. Çoğunlukla gün içerisinde evde bulunamayanlar için sınırsız internet yerine belli kotaya sahip internet paketi edinmek yanında ev ve cep telefonları içinde en uygun ödeme paketi seçilerek tasarrufa gitmek mümkündür.

7) Alışveriş merkezlerinden uzaklaşmak: Gerekmediği sürece özellikle gezmek amaçlı alışveriş merkezlerinde vakit harcamaktan kaçınılmalıdır. Yaz aylarında park gibi mekanlar tercih edilebileceği gibi, kışın da gereksiz harcamalara yönlendirebilecek mekanlardan uzak durulmalı, zaman harcama ile ilgili başka alternatifler değerlendirilmelidir.

8) Acil durumlar için para saklamak: Öngörülen harcamalar dışında belli miktarda bir parayı yokmuş gibi davranarak bir yerde saklamak ve acil durumlar dışında harcama yapmamak tasarrufta önemli bir katkı sağlar. Her ay boyunca uygulanacak bu taktik ile bir tasarruf hesabı oluşturularak dönem sonlarında bu hesaba yatırmak para biriktirmek konusunda yardımcı unsurlardandır.

9) Bozuk paraları biriktirmek: Çoğu kez harcandığı farkında olunmayan ve psikolojik olarak harcanıyormuş hissi vermeyen küçük paraları alışverişlerde kullanmak yerine bir kumbara içerisinde biriktirmek tasarruf açısından önemlidir. Çok fazla katkısı yokmuş gibi görünen bu durum karşısında edilen alışkanlık ile tasarruf hesabına kayda değer bir eklenti yapmak mümkündür.

10) Hobi edinmek: Ucuz ve zaman harcayıcı bir hobi edinmek para harcanacak zamanı kısıtlaması bakımından önemlidir. El sanatlarına yönelik edinilebilecek hobiler yanında bir spor dalı ile uğraşmak da para biriktirme konusunda etkili bir yöntemdir.