Pamuk ve Mikrofiber Nevresimlerin Farkları

Tayfun Kara Pamuk ve Mikrofiber Nevresimlerin Farkları

Mikrofiber kumaş ve nevresimler petrokimyasallardan üretilen ve insan saçından 100 kat daha ince olan polyamid ve polyester dokulardan oluşur ve oldukça yumuşaktır. Mikrofiber üretim süreci, petrokimyasal atıkları nevresim ve diğer mikrofiber dokulu kumaşlara çevirir, ancak kullanılan bitkiler çevreye zararlı dumanlar yaymaktadır. Mikrofiber kumaşlar doğada çözünmezler ve yalnızca polipropilenden üretilen mikrofiber dokuları geri dönüştürülebilmektedir. Bu kumaşlar cam veya parlak yüzeylerin temizliğinde elverişli olmasına karşın, özellikle de geceleri üstünüzü açıyorsanız uykunuza bir katk sağlamayacaktır.

Mikrofiber nevresimler nemi çok iyi emer ve iyi nefes alır, bu da ne kadar yumuşak olursa olsun bu kumaş türünü yatakta kullanışsız kılmaktadır. Eğer geceleri çok terliyor veya aşırı derecede sıkılıyorsanız, mikrofiber nevresimler bunu sadece daha da arttıracaktır. Mikrofiber nevresimler aynı zamanda kuru hava şartlarında eletriklenirler. Bu kumaş türü lekeye oldukça dayanıklıdır ancak bir kere lekelendi mi, lekeyi çıkarmak da oldukça zordur. Mikrofiber nevresimler, diğer kumaşların aksine kullanıldıkça rengini korur.

Pamuk yetiştiriciliği ve sonrasında bu pamuğun nevresim ve giysi üretiminde kullanılmasına harcanan kaynakların yoğunluğu insan yapımı mı yoksa pamuklu kumaşların mı daha iyi olduğuna dair sürüp giden tartışmaların tam ortasında yer almaktadır. En kaliteli pamuk nevresimler, daha uzun ve yumuşak dokular elde edilen Mısır ve pima pamuğundan üretilmektedir.

Gece yarısı terlemiş ve bunalmış bir şekilde uyanmadığınız, düzgün bir uyku için yüzde 100 pamuk ürünleri tercih edin. Pamuk nemi vücuttan emer ve kuru havalarda ya da kışın yatağınıza girdiğinizde sizi şoka uğratmaz. Ancak kan dolaşımı problemi ya da başka sağlık sorunları nedeniyle üşüyen kişiler için mikrofiber nevresimler tam da doktorun önerdiği çözüm olabilir.