Paint Zoom Nasıl Kullanılır?

Hakan Obalı
Paint Zoom Nasıl Kullanılır?

Boya işlemleri çoğu zaman zahmetli olsa da bunu kolaylaştırmak için birçok farklı tasarım piyasaya sürülmüştür. Paint zoom olarak adlandırılan boya tabancaları da bunlardan birisidir. Paint zoom kullanılarak yüzeyler oldukça pratik bir şekilde boyanabilir. Ancak bu boyama aracının kullanımında bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir.

Paint Zoom Nasıl Çalışır?

Paint zoom diğer boya tabancaları gibi kompresörden gelen hava ile boya haznesinden gelen boyanın bir araya gelerek yüzeye boya-hava karışımı gönderilmesi şeklinde çalışır. Kompresörden gelen havanın tetik mekanizmasındaki iğneden geçerken, boya haznesi borusu ağzında yarattığı düşük basınç, boyanın yukarıya doğru çıkmasını ve atomize olarak havaya karışmasını sağlar. Bunun sonucunda da tetikten boya oldukça homojen bir şekilde çıkarak boyanacak yüzeye gönderilir.

Paint Zoom Nasıl Kullanılır?

Paint zoom kullanılmadan önce yüzeyin boyaya hazırlanması gerekir. Boyanacak yüzeyin kuru ve temiz olması, boyanması istenmeyen bölgelerin ise maskeleme bandı ile kaplanmış olması gerekir. Bunun yanında boya yapılacak alanın havalandırmasının iyi olmasına ve boyama esnasında maske, eldiven, gözlük ve iş kıyafeti kullanılmasına da dikkat edilmelidir.

Boya işlemine başlamadan önce kullanılacak boyanın boya haznesine doldurulması gerekir. Hazne içerisine koyulacak boyanın minimum-maksimum seviyeleri arasında olmasına dikkat edilmelidir. Hazneye boya koyulduktan sonra, kullanılan boyaya uygun bir inceltici (su,tiner vb) kullanılarak boya istenen oranda inceltilmelidir. Eğer boya çok kalın olursa cihazdan istendiği şekilde püskürmeyebilir. Ancak çok inceltilen boya da sızma ve damlama yapabilir. Bu nedenle boya en fazla %10 oranında inceltilmelidir. Boya hazırlandıktan sonra hazne yerine yerleştirilmeli ve sıkıca sabitlenmelidir.

Boya hazırlığı yapıldıktan sonra cihazın fişi topraklı bir prize takılarak güç düğmesi açılmalıdır. Cihazın çalışması ile birlikte kompresör tetik mekanizmasına hava göndermeye başlar ancak tetiğe basılmadan cihazdan boya çıkışı olmaz. Öncelikle tetik mekanizması kağıt vb. bir yüzey üzerine yönlendirilerek cihaz kontrol edilmelidir.

Püskürtme ucunda bulunan döner mekanizma sayesinde hava akışı ayarlanarak, boyanın daha geniş ya da daha dar bir alana doğru püskürtülmesi sağlanabilir. Ayrıca bazı modellerde dahili başlıklar, bazı modellerde ise takıp çıkartılabilen başlık seçenekleri ile dikey ve yatay püskürtme seçenekleri de ayarlanabilir. Boyanın püskürme kuvveti ise tetiğin çekilme miktarı ile ayarlanabilir.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Paint zoom ile boya yapılırken cihaz dik şekilde tutulmalı ve yüzeye en az 15 cm uzakta tutulmalıdır. Homojen bir boya için boya geniş bir alana püskürtülmelidir. Yüzey tamamen boya ile kaplandıktan sonra, boyalı olmayan yüzeylere geçilmelidir. Boya ince katlar halinde uygulanmalı, eğer tekrar boyama yapılacaksa daha önceki katın kuruması beklenmelidir.

Boyama işlemi tamamlandıktan sonra cihaz fişten çekilerek önce boya haznesi sökülmeli ve yıkanarak temizlenmelidir. Daha sonra tetik mekanizmasının içinin temizlenmesi için boya haznesine kullanılmış olan boyanın incelticinden bir miktar koyulup cihaz çalıştırılmalı ve püskürtme işlemi yapılarak tetik mekanizması temizlenmelidir. Eğer bu işlem tiner ile yapılırsa, bir kez de su ile tekrarlanarak temizlik sonlandırılmalı ve parçalar kurutularak kaldırılmalıdır.

Bu cihazlarda düşük sıcaklıklarda (21 derecenin altında) alev alabilen maddeler ile bu tip cihazlar için uygun olmayan maddeler kullanılmamalıdır.

Duvar boya rengi seçimi konusunda fikir almak isterseniz Duvar Boya Rengi Seçimi Nasıl Yapılır? yazımızı okuyabilirsiniz.