Oturma Odasına Halı Nasıl Seçilir?

cemil külahçı Oturma Odasına Halı Nasıl Seçilir?

Oturmasına odasına halı seçerken öncelikli olarak kullanışlı olmasına özen gösterilmelidir. Bir halının kullanışlı olup olmaması onu kullanacaklar açısından dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlar arasında yer almalıdır.

Halının kullanışlı olması beraberinde birçok rahatlığı getirecektir. Örneğin iplikli modellerin günümüzde piyasada çokça yer almasına karşın çok tercih edildiği söylenememektedir. İplikli modeller halı kullanıcılarına temizlik açısından oldukça zorluk çıkarttığı için tercih sebepleri arasında yer almaz. Örneğin evinde evcil hayvan ve küçük çocuk olan aileler bu tür halıları seçmekten uzak dururlar. Zira evcil hayvandan dökülen tüyler bu tür halıların iplikleri arasında birikmektedir. Aynı zamanda çıkarılması da zordur. Dolayısıyla bebeklerde sağlık açısından olumsuz etkiler görülebilir. Bunların başında bebeklerde küçük yaşta alerji oluşumu yer almaktadır.

Halı seçiminde üzerinde durulması gereken bir diğer nokta ise halının dekorasyon açısından diğer mobilyalarla uyumudur. Oturma odasında tümden koyu ya da tümden açık renkler kullanılmamalıdır. Örneğin lacivert ya da kahverengi mobilyalara yine lacivert ya da siyah halılar seçilmemelidir. Koyu renk mobilyaları yine açık renk halılar tamamlarken, açık renk mobilyaları da koyu renk halılar tamamlamaktadır. Bir odada mobilya ve halıların aynı renkte olması da odanın enerjisini düşürmektedir. Dolayısıyla kişiler için halı seçiminde renk oldukça önemlidir. Bir bütünlük olarak kabul edilmelidir. Kısacası halı seçerken sadece o anki görülen halının beğenilip beğenilmeme durumuna göre değil odada bulunan mobilyalar da düşünülerek halı seçimi yapılmalıdır.

Oturma odasına halı seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da halının boyutlarıdır. Kimi insanlar halılarını tüm odayı kaplayacak şekilde seçerken kimi insanlar da halılarını odaya göre oldukça küçük seçmektedirler. Bu iki tutumun da tamamen yanlış olduğunu söylemek gereklidir. Bir halı seçilirken mobilyalar arasını dolduracak şekilde olmasına özen göstermelidir. Yine en büyük yapılan hatalardan biri halıyı biraz büyük seçip mobilyaları halının üzerine koyma girişimidir. Bu tutum halıya zarar vermekten başka bir şey yapmayacaktır. Gerekirse halı seçimi öncesinde mobilyalar arası ölçülmeli ve halı seçimi ona göre yapılmalıdır.

Halı seçiminin bir diğer unsuru da toz barındırıp barındırmama özelliğidir. Özellikle son yıllarda toza karşı alerjik reaksiyon gösteren insanların sayısı hızla artmıştır. Dolayısıyla insanlar halı seçiminde bu durumu göz önünde bulundurmalıdırlar.