Ortopedik Yatak Nasıl Seçilir?

burcu topcu Ortopedik Yatak Nasıl Seçilir?

İnsanlar, günlerinin yaklaşık 1/3'ünü uyuyarak geçirirler. Bu yüzden uyku insan hayatında önemli bir yere sahiptir. Uykunun en önemli aracı olan yataklar da, dikkatli seçilmediği takdirde birçok hastalığı beraberinde getirir.

Yanlış yatak seçiminin sebep olduğu bel ağrıları, boyun ağrıları, omurga sisteminde bozukluk gibi rahatsızlıklardan kurtulmanın en etkili yolu ortopedik yataklardır.

Uyku kalitesini düşüren en önemli etmen yatağın eski olmasıdır. Eski ve çukurlaşmış bir yatakta geçirilen bir uyku, yorgunluğa ve halsizliğe sebep olur. Ayrıca bir süre sonra ciddi sağlık problemlerine sebep olabilir.

Yatağın sertliği de önemli bir etmendir fakat kişiden kişiye değişir. Bu nedenle yatağın üzerine yatılarak almadan önce karar verilmesi gerekir.

Tüm bu şartlar göz önüne alındığında ortopedik yataklar vücuda en iyi desteği sağlayan yatak çeşitleridir. Tüm gün ayakta olan veya tüm gün oturarak çalışan kişiler için iyi bir çözümdür. Boyun bölgesini korur ve bel bölgesinde oluşacak hasarların önüne geçilmesine yardımcı olur.

Ortopedik yataklar visko ve lateks olarak ikiye ayrılırlar.

Visko yataklar daha çok medikal tedavilerde kullanılan bir yatak çeşidi olup herkes tarafından tercih edilebilir. Medikal tedavilerde kullanılmasının bir avantajı da yatakları üreten firmaların daha ayrıcalıklı davranmalarıdır. Rahat ve stressiz bir uyku geçirilmesini sağlar.

Lateks yataklar, kauçuk ağacının işlenmesiyle oluşturulmuştur. Görünümüne ve yapısına bakılarak o yatağın lateks yatak olduğu çok rahat anlaşılabilir. Vücudun her noktasına etki edip sinirleri uyarırken uyku kalitesini artırır ve şikayetleri en aza indirger.

Ortopedik yatak seçiminde insanların vücüdunu tanıyarak bir seçim yapmaları gerekmektedir. Ayrıca yatağın büyüklüğü de çok önemlidir. Büyük olan yataklar uyku kalitesini artırırlar.

Şilte seçimi de yatak seçiminde oldukça önemli bir yere sahiptir. Giydirme ray sistemli olanların tercih edilmesi, yataktaki hareketin fark edilmesini önler ve deliksiz bir uyku geçirilmesine yardımcı olur. Şiltenin, alacak bireyin vücut tipine göre seçilmesi daha uygundur. Vücüdu en çok saran şilteye sahip olmak gerektiğinden, kilolu bireylerin daha sert ve zayıf bireylerin daha yumuşak şilte seçmeleri önerilir.