Nasıl Kolay  » 

Stil

 »  Moda

Ofiste Nasıl Giyinilmeli?

Gökçen Çetin Ofiste Nasıl Giyinilmeli?

Ofisteki giyim zevki ve seçeneği kurumun politikasına göre farklılık gösterebilecektir. Bazı kurum resmi kıyafeti zorunlu kılarken bazı kurumlar serbest veya spor diye nitelendirilebilecek giyime izin verebilmektedir. Ancak genel itibariyle ofis içerisinde nasıl giyinilmesi gerektiği kişiler tarafınca iyi bilinmesi gerekmektedir.

Ofis içerisinde giyimin resmi bir şekilde olması gerekiyorsa ciddi bir kıyafet seçimi yapılmalıdır. Bu tür ofislerde kadınlar için kalem etekler veya kumaş pantolonlar uygun olacaktır. Üstüne ise klasik bir ceket özellikle soğuk günlerde hem şık hem kullanışlıdır. Topuklu ayakkabılar ise oldukça ciddi ve özgüven dolu bir hava kazandıracaktır.

Renk seçiminin toplantı veya özel iş günleri için siyah, gri, bej gibi mat ve sade renklerden olması tercih edilirken normal iş günlerinde bordo, kırmızı, yeşil tonları gibi canlı renkleri giymek enerjik ve dinamik bir görünüm sağlayacaktır.

Erkekler için kumaş pantolon altına klasik ayakkabılar ve üstüne bir gömlek oldukça ideal duracaktır. Gömleğin çizgili, kareli veya renkli olması aktif ve hareketli bir hava yaratacaktır. Kravat zorunluluğu olan yerlerde ise resmi görünümlü sade ve düz bir kravat tercih edilmelidir.

Serbest kıyafetin izin verildiği ofislerde ise sadece dozun kaçırılmaması önerilir. Yırtık pantolonlar, kargo stiller veya aşırı iddialı kıyafetler ofis için uygun olmayacaktır. Daha düz bir jean ve sade görünümlü tercihe göre renkli bluzler oldukça idealdir. Erkekler içinse kot gömlek spor ve şık bir hava verebileceği gibi özellikle yaz mevsimlerinde izin veriliyorsa sade veya desenli tişörtlerin giyimi gayet iyi duracaktır.