Nasıl Kolay  » 

Stil

 »  Makyaj

Ofiste Makyaj Nasıl Yapılır?

Solmaz Özlem Köse Ofiste Makyaj Nasıl Yapılır?

İş hayatında bakımlı görünmek, kıyafet, saç ve makyaja dikkat etmek önemlidir. Makyajda ise hassas nokta abartıdan uzak olması ve doğal bir izlenim yaratmasıdır. Ofiste kullanılacak makyajda dikkat edilmesi gerekenlerin başında göz makyajında abartıya kaçmamak, ışıltılı renklerin kullanımından uzak durmak gelir. Ayrıca gün içerisinde rötuş istememesi göz önünde bulundurularak makyajda cilt kusurlarını kapatmak hedeflenmelidir. 

5 Adımda Ofis Makyajının İncelikleri

  • Ofis makyajında eğer yüzde herhangi bir kusur ya da leke yoksa fondöten kullanımından kaçınılmalıdır. Bu gibi durumlarda fondöten yerine iyi bir nemlendirici, güneş kremi ya da pudra kullanımı yeterlidir. Cilt üzerinde pürüzlerin ya da lekelerin söz konusu olduğu durumlarda ise sadece cilt tonuna uygun fondöten kullanılabilir. Genellikle ince bir katman halinde sürülecek fondötenin fazlalıklarını almak için yumuşak ve kaliteli bir fırçadan yararlanılabilir. Aşağıya doğru yumuşak hareketlerle hafif bir masaj uygulamak gerekir.
  • Göz makyajında ise fazla dikkat çekmemek ve doğal bir görünüm için kahverengi, bronz ya da gri tonlarda kullanılacak göz farı tercih edilebilecek renkler arasındadır. Gözlerde en iyi etkiyi yaratabilmek için iki tonun kullanımı tercih edilir. Bu sayede gözler daha belirgin hale gelmiş olur. Gözlerden çok kirpikler üzerinde etkinin oluşturulmasına özen gösterilmelidir. Rimel de gözleri belirginleştirmek için en çok kullanılan makyaj malzemelerindendir. 
  • Göz makyajında olduğu gibi yanaklar üzerinde de fazla bir ışıltının olmaması için cilt tonuna yakın allıkların kullanımı önemlidir. Sadece yüze canlılık vermek için uygulanacak makyajda allık dışında başka malzemelerin kullanımından mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.
  • Dudak makyajında ise ten rengi oldukça önemlidir. Cilt tonu açık olanların doğal makyaj yaparken koyu tonlarda rujlardan kaçınması gerekir. Aynı şekilde ten rengi daha koyu olan kişilerin ise koyu tonlar yerine açık tonlardan uzak durması daha doğru olacaktır. Ofis ortamında etkileyici bir dudak makyajı için ruj dışında kullanılabilecek diğer malzeme ise dudak parlatıcılarıdır.
  • Zaman kısıtlılığına bağlı olarak ve gün içerisinde tazeleme gerektirmeyecek şekilde makyaj tekniği uygulayabilmek için zorunlu olmadığı sürece fazla makyaj malzemesi kullanımından kaçınılmalı ve makyaj için kullanılan renkler en az miktarda tutulmalıdır.