Ofis Nasıl Düzenlenir?

Solmaz Özlem Köse Ofis Nasıl Düzenlenir?

İş yoğunluğuna bağlı olarak çalışanların bir arada konumlandırıldığı açık ofis düzenlerinde verimliliği sağlayan ve çalışanları motive eden bir çalışma alanı oluşturmak önemlidir. Dekorasyon sürecinde monotonluğu kırmak ve çalışanların en rahat edebileceği bir alan oluşturmak bu tarz ofislerde öncelikli olarak gözetilmesi gereken tasarımlardır. Oldukça dikkatli bir planlama gerektiren açık plan ofis tasarımlarında odada yer alan tüm eşyalar işlevsel bir temel üzerine dayanmalıdır.

Açık ofis tasarımlarında çalışma masalarının daha geniş bir alanda konumlandırılması çalışanların görme alanlarını genişletmesi yanında daha ferah bir çalışma ortamı sunması bakımından önemlidir. Genellikle çalışma alanlarını yüksek paneller ile sınırlandırma çalışanlarda baskı oluşturmakla birlikte asosyal bir yapıya büründürmesi bakımından da kaçınılması gereken bir durumdur. Bu nedenle ofis dekorasyonunda panel kullanımından mümkün olduğunca kaçınmakla birlikte kullanılması zorunlu durumlarda kişinin çalışma ve görme alanını daraltacak özellikleri barındırmamalıdır.

Tıpkı paneller gibi sık aralıklarla konumlandırılmış çalışma masaları da çalışanları olumsuz etkilemeleri bakımından mümkün olduğunca daha geniş alanlarda konumlandırılmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca çalışanlar için diğer gerekli ofis malzemelerinin işlevsel bir şekilde konumlandırılması önemlidir. Gerek zaman gerekse işin motivasyonu açısından ön planda tutulması gereken tasarımlarda işlevsellik, yerleşik bir düzeni oturtmak adına önemlidir.

Işıklandırma

Açık ofis dekorasyonlarında dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ışıklandırmadır. Özellikle büyük pencerelere sahip ofisler, çalışanlara daha verimli olmalarını yardımcı olan bir unsur olmakla birlikte pencerenin yetersiz kaldığı durumlarda mümkün olduğunca doğal ışık kaynağına yakın aydınlatmalar ile çalışma ortamı daha verimli hale getirilmelidir. Ayrıca küçük pencereli ofislerde pencerenin yetersizliğini hissettirmemesi adına büyük tablolar kullanmak en etkili çözüm yollarındandır. Ancak genel olarak ofis tasarımlarında dikkat edilmesi gereken nokta duvarlarda çok fazla tablo kullanımından kaçınılmasıdır.

Dekor

Yaratıcılığı ve motivasyonu artırması bakımından ofiste çeşitli dekor unsurlarının bulundurulması da önemlidir. Özellikle ofis ortamında bulundurulan çiçekler çalışanları rahatlatıcı etkisi yanında kapalı çalışma alanlarının olumsuz etkisini yok etmesi adına da tercih edilmesi gereken dekorasyon ürünlerindendir. Ortamı mümkün olduğunca canlı kılacak diğer dekorlardan özellikle canlı renklerin kullanımına dikkat edilmesi ile birlikte ofis ortamına hakim renklerde de mümkün olduğunca yaratıcılığı tetikleyen renkler ön planda tutulmalıdır. Özellikle duvarlarda beyaz, yeşil ve mavi gibi yumuşak ve açık tonlarda kullanılacak renkler ortamı geniş göstermesi bakımından tercih edilebilir. 

Ofis dekorasyonu için önemli bir diğer konu da mobilya seçimidir. Ofis Mobilyası Nasıl Seçilir? yazımızı inceleyerek fikir edinebilirsiniz.