Ofis Mutfağı Nasıl Olmalı?

Merve Çalışlar Ofis Mutfağı Nasıl Olmalı?

Ofis, çalışanların günlerinin büyük bir çoğunluğunu geçirdikleri mekandır. Kullanışlı bir mutfak ofislerin olmazsa olmazıdır. Ancak, ofiste bulunan mutfak diğer mekanlarda bulunan mutfaklardan daha farklıdır. Ofis mutfağı diğer mutfaklara göre genelde daha küçüktür. 

Peki, daha kullanışlı bir ofis mutfağı yaratmak için neler yapılabilir?

Ofis mutfağında yer kazanmak için mümkün olduğu kadar fazla rafa yer verilmelidir. Ancak bu raflar, mutfakta hareketi engellememesi için daha çok duvarların üst kısımlarına sabitlenmelidir. Bu raflarda, ofiste kullanılan bardak, tabak gibi malzemeler yer almalıdır. Bu malzemelerin yerleştirilmesine de dikkat edilmelidir. Ofis çalışanlarının kendilerine özel bardakları var ise, bunlar gün içerisinde en sık kullanılan araçlar olacakları için daha kolay ulaşılabilecek yerlerde olmalıdır. 

Ofislerde sık tüketilen çay, kahve ve bunlar gibi diğer sıcak içecekler için su ısıtıcısı, kahve makinesi ya da çaycı gibi küçük ev aletleri bulunur. Bunların yer kaplamaması için hem ısıtıcı hem de çaycı olarak kullanılabilen daha pratik aletleri tercih etmekte yarar vardır. 

Eğer ofis mutfağında yemek de pişiriliyorsa, yemekliklerin ve yemek hazırlamak için kullanılan eşyaların bulunduğu ayrı bir bölme olabilir. Ofis mutfağındaki buzdolabı ise, daha küçük ebatlarda, hatta mümkünse mini buzdolabı olmalıdır. Yemek yapıldığı zaman kokunun ofise yayılmaması için ofis mutfağında bir pencere olmalı ve yemek pişirilirken bu pencere açık tutulmalıdır. 

Ofis mutfağında yemek yenmesi tercih edilirse, yer kaplamamaları sebebiyle katlanabilir masa ve sandalyeler tercih edilmelidir. Genellikle, iş arasında uğraştırıcı yemekler hazırlamak ve yemek ofis çalışanları için zor olacağından daha pratik, hazır ve konserve yiyecekler kullanılabilir. Eğer, ofis mutfağının temizliğiyle derinlemesine ilgilenen birisi yoksa, daha çok plastik tabak ve çatal kaşıklar kullanılır.