Ofis Mobilyalarında Renk Seçimi Nasıl Olmalı?

Burak Sözer
Ofis Mobilyalarında Renk Seçimi Nasıl Olmalı?

Ofis mobilyalarında kullanılan renkler, tıpkı vücut dili gibi oldukça önemli bir olgudur. Şirketlerin ofislerinde kullanılacak olan renklerin, yapılacak olan işe göre seçilmesi gerekmektedir. Örneğin bir ofiste kırmız rengin kullanılacak olması etkileyici bir etki yaratabilirken aynı zamanda öfkeyi de anımsatabilmektedir. 

Son zamanlarda ofis mobilyalarında farklı bir moda akımının başladığı gözlemleniyor. Bu modaya uymak için işyeri sahipleri farklı dizaynları tercih ediyor. Bu tip tercihlerde bulunurken çalışanların verimlerini artırmak ve müşterilerin beğenisini kazanmak amaçlanıyor. Bu noktada farklı olunmak istenirken, renk seçimlerinde hata yapılabiliyor. Ofis ortamına uygun olmayan renklerin kullanılması, farklı bir hava yaratmak istenirken olumsuz sonuçlara yol açabileceği için bu noktada dikkatli olunması gerekir. Yanlış renk seçimi çalışanların konsantrasyonunu bozabilmektedir. 

Uzmanlara göre ofis mobilyalarında çok fazla renk ve ton bir arada kullanılmamalıdır. Renk seçimindeki asıl amaç ofisin işlevine ve belirlenmek istenen imaja göre olmalıdır. Ofis ortamları, sadece işin konuşulduğu aşırı ciddiyetin hüküm sürdüğü bir ortam olmamalıdır. Örneğin çok fazla siyah rengin tercih edilmesi bu havayı yaratabilmektedir. Bununla birlikte çok fazla kontrast renklere de yer verilmemelidir. Birbirine zıt renklerin birlikte kullanılması da konsantrasyonu bozabilmektedir. 

Ofis genelinde sakinleştirici etkiye sahip renklerin kullanılması, çalışanlar üzerinde olumlu etki yapmaktadır. Bu etkinin sağlanması için beyaz rengin yanında sarı, kırmızı ve mavi renkleri kullanılabilir. Bu renk dağılımının düzenli bir şekilde yapılması ofis içerisindeki konsantrasyonu artırabilmektedir. 

Ofis içerisinde sürekli olarak aynı renklerin tercih edilmesi, algıda seçicilik refleksini azaltabilmektedir. Bu da çalışanların üzerinde yaratıclık yönünden olumsuz bir etki yaratabilmektedir. Dolayısıyla renklerin arasında abartıya kaçmadan uyumlu tonlar kullanmak gerekmektedir. 

Renk seçimlerinde ofisin işlevi de oldukça önemlidir. Örneğin bir reklam şirketinin ofisinde parlak renkler tercih edilebilir. Bir danışmanlık şirketinde ise seçilecek olan renklerin ikincil tonlarda olması gerekmektedir. Örneğin beyaz ile karıştırılarak elde edilen bir renk kullanılabilir. 

Renklerle ilgili olarak çok net yargılara varılmasa da ortak fikir, ofis içerisinde rengarenk bir ortam yaratılmamalıdır. Rengarenk bir ofis dikkat dağıtabileceği için çalışanları ve müşterileri olumsuz yönde etkileyebilir.