Oda Para Harcamadan Nasıl Dekore Edilir?

Tayfun Kara Oda Para Harcamadan Nasıl Dekore Edilir?

Evinizde odanızın görünümünü yenilemek için kullanılabilecek ne kadar çok eşyanız olduğunu görünce siz de şaşıracaksınız. Biraz yaratıcılık yeni birşeyler almak için mağazaya gitmenize bile gerek kalmadan odanıza yeni bir hava katmaya yetecektir.

İhtiyacınız Olan Şeyler

 • İğne ve iplik
 • Dikiş makinesi
 • Boya
 • Boya fırçası
 • Tutkal
 • Kağıt
 • Karton

Talimatlar:

 1. Çalışacağınız bölgeyi seçin. Yatak odanızı hem çalışmak hem de uyumak için kullanıyorsanız, bu iki alanı ayırın. Mobilyalarınızı yeniden düzenlemek odaya yeni bir görüntü kazandıracaktır.
 2. Biraz dolap alışverişi yapabilirsiniz. Eski çarşaf ve yatak örtülerinizi perde, kırlent ve yorgan kılıflarına dönüştürebilirsiniz. Çift kişilik bir çarşaftan bir perde, iki de kırlent kılıfı çıkarabilirsiniz. Bunu ufak dikiş becerileriyle elinizde dahi yapmanız mümkündür.
 3. Demirbaşlarınızı değiştirin. Abajurlarınızı boyayarak, dış kısımlarını cilalayabilirsiniz. Ayrıca farklı bir görüntü elde etmek için üzerlerine dergi, peçete veya kese kağıdı da yapıştırabilirsiniz. Kağıdı sağlamlaştırmak için üzerine bir kat daha tutkal sürün. Kağıdı gölgeleme amacıyla kullanıyorsanız, güvenliğiniz için yalnızca düşük voltajlı LED ampülleri tercih edin.
 4. Bir tema seçin. Renk, desen veya belirli bir tema odanıza bütünlük katacaktır. Temanıza uyumlu öğeler bulabilmek için kumaş veya kağıt sandığınıza bir göz atabilirsiniz. Bulacağız kağıt veya kumaşları eski kahve kutularına yapıştırarak bunları saksı veya saklama kabı olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca karton kutuları da kaplayarak komodinlerinizin yanına yerleştirebilir veya yine saklama kabı olarak kullanabilirsiniz.
 5. Elinizde olanları kullanın. Eğer, elinizde yaptığınız kırlent kılıflarını doldurmak için birşeylere ihtiyacınız varsa, fazla battaniyelerinizi katlayarak kullanabilirsiniz. Kimse bunların gerçek kırlent olmadığını farketmediği gibi, bu aynı zamanda battaniyerinizi saklamanın da etkileyici bir yoludur. Eğer hayal gücünüzü kullanırsanız birçok eşyanız, yeni bir amaca hizmet edebilir.
 6. Kendi duvar sanatınızı yapın. Temanıza uygun dergi resimleri bularak onları hal-i hazırda sahip olduğunuz çerçevelere yerleştirebilirsiniz. Çerçeveniz yoksa, düz bir karton parçasını boyayıp resmi bunun ortasına yapıştırarak ucuz bir çerçeve alternatifi elde etmeniz de mümkün.
 7. Duvarlarınız için kişisel kolleksiyonlarınızı kullanabilirsiniz. Duvara ekleyeceğiniz askılara güzel bir şekilde kolyelerinizi yerleştirebilirsiniz. Ayrıca aynı şeyi şapka veya örtüleriniz için de yapabilirsiniz. El yapımı veya hazır, şık bir örtünüz varsa onu duvara asarak dikkat çekebilirsiniz.

İpucu ve Uyarılar

 • Bedava olmasa da boya, bir odanın havasını tazelemenin ucuz yollarından biridir. Dekorasyon dergi veya kitapları içinden hoşunuza giden şeyler yapmayı deneyebilirsiniz.