Nuar Nasıl Marine Edilir?

Doğan Aşkın Tuncer Nuar Nasıl Marine Edilir?

Hayvanın but kısmından elde edilen beş çeşit etten nuar en yağsızıdır. Lif yapısı yoğun bir ettir. Daha çok sulu yemeklerde kullanılan nuar yağsız olması nedeniyle kıyma olarak da tüketilir. Halk arasında rosto olarak bilinen nuarı iyi bir marine ile dinlendirdiğinizde harika sonuçlar elde edebilirsiniz.

Et mutfakta çok çeşitli kullanım alanlarına sahiptir. Direkt yendiği gibi sebze ileyapılan yemeklerinde içinde kullanılır. Daha çok ızgara ya da tava yapılarak yenilen etin yumuşaklığını kaybettirmemek için ayrıca lezzet katmak için yapılan işlemlerin en önemlisi marinasyon işlemidir. Marineye terbiye de denir.

Terbiye işleminin ayrıca sağlığa katkısı da vardır. Etlerin marine edilmesinde uygulanan çeşitli yöntemler vardır. Bu yöntemlerin hepsinde kullanılacak malzemeler ve bu malzemelerden ne kadar kullandığınızın önemi büyüktür. Marinasyon için evrensel bir tarif yoktur. Herkesin kendi el ayarı ve yöntemi ile uyguladığı bir terbiye şekli vardır. O nedenle size sunulan terbiye tariflerine siz de bir şeyler katıp kendi marine yönteminizi bulabilirsiniz.

Marinasyon için bir sos hazırlamalısınız. Genellikle zeytinyağı, salça, sarımsak, yoğurt ya da süt, soğan ve türlü baharat kullanılır. Eğer sizin için sorun oluşturmuyorsa beyaz şarap da kullanabilirsiniz.

Peki nuar nasıl terbiye edilir?

  • Kaliteli bir zeytinyağı,
  • Deniz tuzu,
  • Karabiber,
  • Taze kekik,
  • Bir miktar soya sos,
  • Taze biberiye,
  • Balzamik sirke.

Tüm bu malzemeyi karıştırarak güzelce karıştırıp yoğun kıvamlı bir sos elde edeniz. İsteğe bağlı olarak salça da kullanabilirsiniz. Ama salça kullanırken marketlerden aldığınız fabrikasyon salçaları kullanmayın. Mümkünse ev salçası kullanın. Nuarları bu sosun içine yatırarak sosun ete iyice nüfuz etmesini sağlayınız.  

Sosa buladığınız nuarı buzdolabı poşetlerine koyarak dinlendirirseniz çok daha iyi sonuçlar elde edersiniz.