Normal Doğum Hangi Durumlarda Sakıncalıdır?

Yıldız İnci Ayağ Normal Doğum Hangi Durumlarda Sakıncalıdır?

Bir bebeğin dünyaya gelişi normal doğumla ya da sezaryen dediğimiz operasyonla gerçekleşir. Bundan 10-15 yıl öncesine kadar sezaryen fazla yaygın bir yöntem değilken son yıllarda oldukça yaygınlık kazanmıştır. Öyle ki hatta bu durum annenin inisiyatifine bırakılarak günü planlanan doğumlar gerçekleşmektedir. Her iki durumun da artıları ve eksileri bulunmakla birlikte doğum şeklini annenin seçiminden çok bebeğin durumu, annenin son durumu ya da diğer önemli durumlar belirlemektedir.

Hangi durumlarda normal doğum sakıncalıdır?

Bazı anne adaylarında kalp ya da beyinle ilgili rahatsızlıklar bulunur. Bahsettiğimiz her iki rahatsızlık da oldukça ciddi rahatsızlıklardır. Doğum, kafada basınca neden olan ıkınmalarla gerçekleşir. Doğum sırasındaki kafa basıncını arttıran ıkınmalar, sakıncalı durumların doğmasına neden olabilir. Böyle durumlarda normal doğum önerilmez.

Doğum kanalında çapça büyük miyomlar ya da kitleler yerleşmiş olabilir. Böyle durumlarda bu kitle ya da miyomlar bebeğin doğum kanalından geçişini engeller. Böyle hallerde normal doğum sakıncalıdır.

Bebekte var olan bazı fiziksel anormallikler normal doğumu zorlaştırır. Bu gibi durumlarda anne adayı normal doğumdan uzak tutulmalı, onun yerine bebek güvenli şekilde sezaryen yöntemi uygulanarak anne karnından alınmalıdır.

Annenin normal doğumdan çok fazla korkması ve bu nedenle bu yönteme kesin olarak yanaşmaması durumunda da anne adayı için en uygun yöntem normal doğum yöntemi değil, sezaryen yöntemidir.

Anne adayının daha önce düşük yapmış olması, riskli bir gebelik taşıması gibi durumlarda bebeği riske atmamak adına normal doğum yerine sezaryen yöntemi tercih edilir.

Uzun süre bir kısırlık döneminden sonra anne adayının bebek sahibi olması için denenen bazı yollar bulunur. Bunlardan biri de tüp bebek yöntemidir. Tüp bebek yöntemiyle gebe kalmış anne adayı, normal doğumla elbette doğum yapabilir. Ancak bu, bebek için bazı riskler barındırır. Bu risklerin varlığı nedeniyle bebeği ve anneyi kontrol eden doktor büyük olasılıkla normal doğum tercih etmeyecek, bunun yerine sezaryen yöntemiyle bebeğin dünyaya gelmesini sağlayacaktır.