Normal Cilt Nasıl Nemlendirilir?

Solmaz Özlem Köse Normal Cilt Nasıl Nemlendirilir?

Cildin elastikiyetinin korunması, direncinin artırılması ve erken yaşlanmanın önüne geçilmesi adına cilt sağlığında cildin neminin korunması oldukça önemlidir. Nem kaybıyla yaşanacak cilt kuruluğu, ciltteki gerginlik hissini arttırdığı gibi kırışıklıkların, çatlamaların ve pullanmaların görülmesine sebep olur. Tüm bu sorunların önüne geçilmesi, cildin nemli tutulması ve cildin doğal nemini koruması için kullanılan doğal ve kozmetik nemlendiriciler cilt bakımı ürünlerinin başında yer alır. Sadece kuru ciltler için değil diğer cilt tipleri açısından da gerekli olan nemlendiriciler, normal cilt tiplerinde de çeşitli etmenlere karşı cilt neminin korunması ve cildi yumuşatması için mutlaka kullanmalıdır.

Daha çok su bazlı nemlendiriciler tercih edilen normal cilt tiplerinde yeterli olmaması durumunda yağ bazlı nemlendiriciler de denenebilir. Normal ciltler açısından belli bir nemlendirici çeşidine yönelinmesi yerine cilde en iyi gelebilecek nemlendiricilerin denenmesi ve bu doğrultuda faydalı gelen nemlendirici türüne yönelik tutarlı bir tercih belirlenmesi sağlıklı bir sonuçtur. Nemlendirici seçiminde önemli olan nokta cilde zarar verecek ve ciltte tepkimeye girecek ürünlerden kaçınılmasıdır. Aksi durumda cildin çeşitli bölümlerinde oluşabilecek yağlı ya da kuru noktalar gelişebilir ve cildin doğal nem yapısı zarar görebilir. Normal ciltler için en iyi nemlendiriciler ne çok hafif ne de çok ağır olmalıdır. Bu açıdan normal ciltlerde tercih edilebilecek ürünlerin başında doğal yumuşatıcı olarak jojoba içeren hafif nemlendiriciler gelir.

Normal ciltlerde çoğu nemlendiriciler güneşin zararlarına karşı koruyucu olarak etkilidir. Bu açıdan daha çok dışarıda zaman harcayan ve güneşe maruz kalan kişiler açısından 15 SPF içeren nemlendiriciler tercih edilmelidir.

Tüm cilt tiplerinde olduğu gibi normal ciltlerde nemlendirici, kan akışını ve dolaşımını sağlama açısından masaj yapılarak yüze uygulanmalıdır. Günlük olarak uygulanacak nemlendiriciler daha çok gece temizliği sonrasında kullanılmalıdır.