Normal Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Solmaz Özlem Köse

Normal Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Sorunsuz cilt tipleri arasında gösterilen normal ciltlerin hiç sorunsuz olması imkansızdır. Bu açıdan normal ciltler için yapılabilecek en doğru tanımlama; nem oranı, yağlanma, kuruluk ve akne sorunları bakımdan en asgari düzeyde sorunları olan ve tedavisi diğer ciltlere göre daha kolaylıkla yapılabilen cilt tipi şeklinde olabilir. Ancak cilt tiplerinin sabit bir yapıda olmaması göz önünde bulundurulması gereken en önemli unsurdur. Yaşlılık, hormonal değişimler, stres gibi unsurlar cilt tiplerinde düzenli bakımlar yapılmadığı sürece etkili değişimlere sebep olabilirler. Bu açıdan bakıldığında normal ciltlerde de aynı durum söz konusudur ve cildi etkileyecek en basit unsurlar arasında yer alabilecek hava değişimleri bile normal ciltler açısından bakımı gerektirir.

Genel olarak kullanımı hafif, suda çözülebilen ürünler normal cilt yapısına en uygun ürünler arasındadır. Günlük bakım olarak gündüz ve gece hafif bir tonik ile cildi temizleyerek nemlendirici ile güneş kremi kullanımı yeterlidir. Bununla birlikte daha çok cildin durumuna bağlı olarak ayda en az bir ya da haftada iki kez cilt yıpranmalarına, oluşabilecek kırışıklıklara karşı ve cildi rahatlatmak adına antioksidan içeren ve cildi onaran hafif içerikli maskeler kullanılabilir ya da peeling yapılabilir.

Normal ciltlerde kullanılacak bu tür ürünlerin içeriği daha çok alfa hidroksi asitler içeren ürünlerden oluşmalıdır. Nemlendirici kullanımında ise normal ciltler için soğuk kış aylarında su ya da silikon bazlı nemlendiricilerin kullanımı tavsiye edilir.

Tüm cilt tiplerinde olduğu gibi kullanılacak suyun ılık olması ve yumuşak bir yapıya sahip olması gereklidir. Kullanılan malzemelerle ilgili dikkat edilecek bir diğer unsur, alkol içeren kozmetik ürünlerden ve sert sabunlardan kaçınılmalıdır. Ayrıca kurulama açısından yumuşak bir havlu kullanılmalıdır. Bunun yanında cildin yeterli bir havayı alabilmesi için ağır makyajdan kaçınılarak, kullanılan malzemelerin kaliteli olması önemlidir. Normal cilde sahip bireyler, makyaj altındaki cildin nem tutmasına yardımcı olmak amaçlı makyaj öncesi nemlendirici kullanabilirler.

Gerek cildi temizlerken ya da nemlendirirken hafif masajlar yapmak kan dolaşımını arttırarak cildin daha canlı, pürüzsüz ve yumuşak görünmesine etki eder. Tüm cilt türlerinin uygulaması gereken hafif masajlar normal ciltler içinde uygulanmalıdır.

Normal ciltler için kullanılabilecek cilt ürünlerin içeriklerinde daha uçucu yağlar grubunda yer alan jojoba, gül, papatya, rezene, sardunya, lavanta yağları ve sandal ağacı yağları tavsiye edilir.