Mutfakta Halı Nasıl Kullanılır?

Gökçen Çetin Mutfakta Halı Nasıl Kullanılır?

Önemli dekor malzemelerinden biri olan halılar evlerin daha sıcak ve samimi bir görünüm kazanmasını sağlarlar. Halı alırken evin farklı bölümleri için farklı ve dikkate değer belirli unsurların hesaba katılması gerekecektir. Halının ebadı, rengi, modeli, dokusu derken pek çok özelliği halının seçim aşamasında özen gösterilmesi gereken birer etkendir. Özellikle salon ve koridorlar için halı seçilirken mutfak da bazı kriterler unutulmaktadır. Öyleyse mutfak halıları nasıl seçilir? Nasıl kullanılır?

Mutfak zeminleri çok fazla yağ, asit ya da renk bırakabilecek yiyecek kalıntılarına maruz kalmaktadır. Bu yüzden mutfak halılarında daha ziyade koyu tonların kullanılması kirin az görünebilmesi için önemlidir. Halı yerine mutfaklar için en kullanışlı tercihler genellikle küçük kilimler olmaktadır. Kilimlerin temizliğinin kolay olması önemli bir kullanışlılık avantajı sağlayacakken mutfağa geleneksel klasik bir hava da katacaktır.

Mutfakta halı kullanımında mümkün olduğu kadar kısa tüylü halılardan yana seçim yapılması önerilir. Çünkü böylesi kısa tüylü halılar temizlik esnasında pratiklik kazandıracaktır. Aksi halde uzun tüylü halılardan ekmek kırıntıları ayıklamak tam bir çiledir. Bu yüzden basık ve kısa tüylü halılar mutfaklarda daha elverişli olmaktadır.

Mutfak halılarının kullanımında kaymaz yapıda olanların tercih edilmesi önerilir. Kaymaz tabanlı halılar zeminde sağlam duracak ve sürekli hareket halinde olurken düşme tehlikesini minimuma indirgeyecektir.

Dekorasyon anlamında ise mutfak halılarının sade tonlarda ve mümkünse mutfak dolabı renkleri ile uyumlu olması tercih edilir. Mutfak halıları için çarpıcı bir görünüm yerine daha ziyade sade ve temiz bir görünüm yeterli olacaktır. Duvar rengi, mutfak eşyalarının rengi ve kullanılan aksesuarlar halıyla uyumlu olduğu sürece gözü yormayacak ve özenli bir görünüm sağlayacaktır.

Mutfak halısının kullanımında seçilecek modelin ne kadar büyüklükte olması gerektiği de mevcut mutfağın büyüklüğüne bağlı olacaktır. Çok büyük mutfaklar için daha geniş ebatlı halılar seçilebileceği gibi küçük mutfaklar için kilimler önerilebilir. Mutfak gibi temizliğin her daim önemli olduğu alanlarda asla halı kaplama kullanılması önerilmez. Kullanışsız ve sağlıksız bir seçim olacaktır.