Mutfak Tezgahı Nelerden Yapılır?

suat çakmak Mutfak Tezgahı Nelerden Yapılır?

Her gün kullanılan mutfaklarda üzerinde yemek yapılan, bulaşık yıkanan mutfak tezgahları birçok farklı malzemeden yapılır ve farklı çeşitleri vardır. Kullanılan tezgahın olumlu ve olumsuz yönlerini bilmek kullanım açısından kolaylık sağlayacaktır. Mutfak tezgahları yapıldığı malzeme açısından taş, ahşap, çelik, cam, laminat ve akrilik tezgahlar olmak üzere 6 ana grup altında toplanır. 

Taş tezgahlar: Kendi aralarında doğal taş ve suni taş olmak üzere 2'ye ayrılır.

Doğal taş tezgahlar genellikle mermer, doğal granit, kireç taşı gibi doğada bulunan taşların uygun biçim ve boyutlarda işlenmesiyle (kesim, temizlenme, perdahlama, cilalama gibi) kullanılan tezgahlardır. Renk ve desen açısından doğada bulunan malzeme ile sınırlıdırlar. Dayanıklı ve ağır malzemelerdir. İlk kurulumda çok dikkat gerektirirler. Mutfak dolabındaki en ufak bir hatanın telafisi son derece zordur. Genellikle silikon, özel yapıştırıcı maddelere uygulanarak monte edilirler. Sert malzeme olduklarından çarpmalarda ve ağır yüklemelerde kırılabilirler. Isıya, neme, çizilmeye ve kimyasallara karşı dayanıklı malzemelerdir. Üzerlerine sıcak cisim konulabilir. Temizlenmesi kolaydır.

Suni taş tezgahlar ise doğal taş tezgahlara göre renk ve desen açısından çok daha zengindir. Cila, parlatma gerektirmez. Doğal taş tezgahlarla hemen hemen benzer özellik gösterirler.

Ahşap tezgahlar: Doğal ahşaptan üretilirler. Isı, nem, çizilme ve kimyasallara karşı dayanıklı olmamakla birlikte taş tezgahlara göre daha sıcak bir görünüm sunarlar. Kullanımları dikkat gerektirir. 

Çelik tezgahlar: Daha çok sanayi, restoran, otel gibi mekanların mutfaklarında kullanılır. Isıya karşı dayanıklıdır fakat kolayca çizilebilirler. Parlak yüzeyli olduklarından en ufak lekeyi bile hemen gösterirler. Kolay temizlenirler.

Cam tezgahlar: Estetik açıdan son derece hoş görünürler. Fakat darbelere ve çizilmelere karşı dayanıksızdır. Kolay temizlenirler. Fakat kırılma ihtimalleri yüksektir.

Laminat tezgahlar: Isıya, neme, çizilmeye ve kimyasallara karşı dayanıksız olmakla birlikte ucuz olduklarından en çok tercih edilen tezgah türlerindendir. Temizliği kolaydır. Pek çok renk ve desen bulunabilir.

Akrilik tezgahlar: Farklı desen ve renkte üretilebilirler. Her türlü mutfak stiline uygun olanları vardır. Temizlenmesi kolaydır. Leke tutmazlar.