Mutfak Nasıl Yerleştirilir?

KAMİL ÖZGEN
Mutfak Nasıl Yerleştirilir?

Dünyaca ünlü Amerikan psikolog Abraham Maslow’un ihtiyaç piramidini çoğumuz biliriz. İnsanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli şeyleri gösteren bir piramittir. Ve bu piramidin tabanı olan en önemli kısımda bulunan ihtiyaçlardan birisi yemektir. Kuşkusuz bir insan hayatta kalabilmek için karnını doyurmak zorundadır. Yaşam alanımız olan evimizde bu ihtiyacımızı üretime geçirdiğimiz yer ise evimizin bölümü olan mutfağımızdır. Peki mutfaklar en iyi verimi alabilmek için nasıl düzenlenmelidir? Hangi araç gereç nereye konmalıdır?

Mutfaklarımızda kısa süre geçirerek en iyi verimi almak ve temiz bırakmak istiyorsak mutfakta düzen çok önemlidir ve şarttır. Nasıl ki elbise dolabımızı düzenliyor çok giyilenleri ve az giyilenleri bir düzen içerisinde koyuyorsak mutfakta da bunu yapmalıyız. Öncelikle genelde tezgâhımızın altında bulunan çekmecelerimiz. Çekmeceler bulunduğu konum nedeniyle mutfağımızda en kolay ulaşılan yerdir. Bu yüzden sık kullandığımız çatal, bıçak, kaşık gibi mutfak eşyaları üst çekmecelere konulmalıdır. Alt çekmecelere ise yukarılara konduğu zaman alırken dökülebilecek tuz, un, şeker, pasta malzemeleri gibi ihtiyaçlar yerleştirilmelidir. Bunların dışında eğer mutfakta çöp kutusu varsa çalışırken rahat etmek adına tezgah altına yerleştirilmelidir. Raflar ise dikkatle ve özenle yerleştirilmesi gereken yerlerdir. Çünkü genelde insanların ellerini yukarı kaldırarak ulaşılan yerlerdir ve bazı zamanlar tehlikeli olabilirler. Raflar yerleştirilirken su bardakları, kupalar, çay bardakları, yemek tabakları gibi sık sık kullandığımız ve bütün ev halkının ihtiyaç duyduğu eşyalar tehlike oluşturmaması ve kolay alınabilmesi için alt raflara konulmalıdır. Tencere, tava, süzgeç gibi sadece yemek yapılırken ihtiyaç duyulan ve daha az kullanılan mutfak eşyaları ise en üst raflara yerleştirilmelidir. Eğer evde küçük çocuk varsa tehlike oluşturmaması adına çekmecelerdeki kesici ve delici aletler üst raflara da taşınabilir. Bunların dışında üretimi gerçekleştirdiğimiz üzerinde çalıştığımız mutfak tezgâhı da çok önemlidir. Geniş ve temiz olması iş yapan için avantaj olmaktadır. Ayrıca buzdolabı da tezgâha yakın olmalı kolaylıkla uzanılacak mesafede bulundurulmalıdır.

Görüldüğü üzere mutfakta en büyük verimi almanın yolu düzendir. Ve en iyi mutfak düzeni mutfakta yemek yapan kişinin kendisini en rahat hissettiği durumdur.