Mutfak Mobilyası Nasıl Seçilir?

İrem Öztürk

Mutfak Mobilyası Nasıl Seçilir?

Mutfak mobilyası seçmek, evin diğer kısımlarına göre biraz daha zordur. Yemek yapılan, su kullanılan bir alanın dekorasyonunda estetikten daha önemli kriterler bulunur.

Mutfak mobilyası nasıl seçilir?

  • Mutfağın düzenli ve temiz olması, araç ve gereçlerin tamamını güvenle depolayabilmesi ve su, nem, kokuya karşı dayanıklı olması gerekir. Mutfak mobilyaları da devamlı değişmediğinden tüm bu özelliklere sahip olmalıdırlar.
  • Mutfak mobilyalarının malzemelerine, boyalarına özellikle dikkat edilmelidir. Kabarmayacak, kolay eskimeyecek, zarar görmeyecek kaliteli malzemeler ve üretim yöntemleri seçilmelidir.
  • Mutfakta yemek pişeceği ve çoğunlukla buhar ve koku olacağından mutfak mobilyalarının havalandırmalı tasarlanması önemli bir maddedir. Bu, hem dolap içindeki malzemelerinizi hem de dolaplarınızı nem ve kokudan korur.
  • Mobilyaların tasarımı bir mutfağın kullanımı için en önemli kriterlerden biridir. Mutfakta geçirilecek zaman, en çok ne ile zaman geçirileceği, mutfağı kimin kullanacağı, mutfak mobilyalarının tasarımını belirleyecek olan maddelerdir. Mutfak dolaplarının yerleşimi en çok kullanılanlar aşağıda olacak şekilde yapılmalıdır. Mutfağı kullanacak kişi uzun boyluysa, yukarıdaki dolap ve raflara daha fazla malzeme koyabilme avantajı sağlar.
  • Tasarım nasıl olursa olsun mutfakta serbestçe hareket edebilmek için yeterli alan bulunması gerekir. Yemek yapmak, bulaşık yıkamak, malzemelerle ilgilenmek, yemek hazırlamak ve servis yapmak gibi birçok mutfak işini rahatça yapabilmek için gereken alan sağlanmalıdır.
  • Mutfak dolaplarının tasarımında modüler bir yapı tercih edilmesi hem yerleşim hem de kullanım için rahatlık sağlar. Mutfağın genişliğine, zamanla oluşabilecek ihtiyaca göre ekleme çıkarma imkânı veren modüler sistemler aynı zamanda şık tasarımlara da sahiptirler.
  • Kimi binalarda kolon, kiriş ve köşelerin oluşturduğu ölü alanlar mutfağın bazı kısımlarını kullanmayı zorlaştırabilirler. Bu ölü alanları değerlendiren ve verimli kullanmayı sağlayan birçok modern dolap örneği bulunmakta, bu örneklerden faydalanabilirsiniz.
  • Mutfak dolaplarınızın kapaklarının kolayca değiştirilebilir olmaları size büyük avantaj sağlayacaktır. Kapaklar eskidiğinde, bozulduğunda ya da zevkinize göre yeni bir mutfak dekorasyonu düşündüğünüzde dolapları değiştirmeden yalnızca kapakları değiştirerek hesaplı ve kolay bir yöntemle bu isteğinize ulaşabilirsiniz.
  • Dolap kapaklarında fazla parlak renkler temizleme zorluğu oluşturabilirler. Bu kapaklar devamlı kullanılacağı için parlak renkler ve dokular parmak izi ve lekeleri görünür kılabilirler. Mutfak dolapları, genellikle en az bir duvarı kapladığından dolap rengi, mutfağın rengi haline gelir. Bu sebeple mutfak dolaplarının renk seçimi önemlidir. Küçük mutfaklarda koyu renk kullanılmaması tavsiye edilir, açık renkler mutfağı daha geniş göstereceğinden tercih edilmelidirler.
  • Mutfağınızda yer varsa ek bir tezgâh, oturma alanı, bir masa gibi ek mobilyalar hem kullanım ve dinlenmede kolaylık sağlar hem de mutfakta geçirilen zamanı zevkli kılar.