Mutfak Dolabı Seçimi

Feride Akdeniz Mutfak Dolabı Seçimi

Evler limanlarımızdır… Dinginliğe kavuştuğumuz, hastalıklarla boğuşurken nefes alabildiğimiz, günün yorgunluğundan sıyrılıp rahatladığımız, yeni güne hazırlandığımız limanlar. Evimizde ne kadar rahatsak o ev aslında o kadar bizim. Bu yüzden evin hangi bölümü olursa olsun tasarlanırken, aynı zamanda dekore edilirken bir kez daha durup düşünülmesi gerekir. Sonrasında çoğu zaman geri dönüşler maddi anlamda da zorluklar çıkarabildiği için hem zaman hem de ruh durumu adına sıkıntılıdır.

Mutfağı genellikle kadınlar kullanır ve kadınların aklı fikri kullanışlı olup olmayacağından şüphe duyduğu, evin tüm yükünü taşıyan olmazsa olmazı mutfağındadır. Mutfağın da şüphesiz en önemli parçalarından biri de muffak dolaplarıdır.

Mutfak dolabı seçiminde ilk adım hazır bir mutfak mı tercih edilecek yoksa özel bir çizimle mi yaptırılacak? Eğer hazır mutfaklar tercih edilecekse o zaman mutfağın ölçülerinin tam ve doğru alınması gerekir. Arkasından renk seçimiyle birlikte dolap seçimi de tamamlanmış olur. Ancak bunun belli sıkıntıları vardır. Örneğin çekmece sayısı sizin istediğiniz kadar değildir ya da dolapları olduğundan daha geniş hayal etmişsinizdir. O zaman yapmanız gereken şey kendi tasarlayıp çizdiğiniz çizimi yaptırmaktır.  Dolap ve çekmeceler kullanım rahatlığı olacak şekilde çizilmelidir. Mutfakta dolap ve çekmece sayısının fazla olması dağınıklığı toplaması açısından önemlidir.  Bu yüzden tezgahı “ L” tezgah şeklinde döndürerek dolapların da dönmesini sağlayabilir bu sayede sayılarını arttırabilirsiniz.

Kapak seçiminde parlak kapaklar kullanımda biraz fazla titizlik ister. Çünkü kolay çizilir. Mat kapaklar çizilmelere karşı daha dayanıklıdır. Bununla birlikte parlak kapaklar daha şık ve albenili durur. Seçim tamamen kullanıcıya kalmıştır.

Renk seçerken de tasarımının yanında kullanım rahatlığına ve kolay temizlenebilir olmasına dikkat edilmelidir. Beyaz renk evin her yerinde olduğu gibi mutfakta da vazgeçilmez renktir. Ancak leke tutar özelliği olduğundan tercih edilirken dikkat edilmesi gerekir.