Mutfak Dolabı Nasıl Cilalanır?

Ece Erdag Mutfak Dolabı Nasıl Cilalanır?

Cila, zor kuruyan, ancak kuruduktan sonra yüzeyin kolayca temizlenmesini sağlayan, mat ya da parlak olabilen bir çeşit boyadır. Mutfak dolaplarında yarı parlak boya yerine gerçek cila kullanmak daha dayanıklı ve hoş görünen bir mutfağa sahip olmayı sağlar.

Mutfak dolapları boyanmadan önce bir çalışma alanı belirlenmelidir. Hangi dolapların ya da çekmecelerin ne renk cilalanacağına karar verilmelidir. Bazı cilalar sıfır tonuyla anılan şeffaf görünümdedir. Ancak, ahşap yüzeyin bir ton koyusu da tercihe göre kullanılabilir. Cilalama işleminden önce tüm dolaplar boşaltılır ve mutfak zemini plastik bir örtüyle ya da kağıtla kaplanır. Cilalamada kullanılacak alet ve ekipman hazırlanır. Bunlar genellikle dolap kapaklarındaki vidaları sökmek için çeşitli uçlara sahip tornavidalar, yüzeyi düzeltmek için çeşitli zımparalar, bir toz bezi, birkaç tipte fırça, bir spatula, elektrikli süpürge, yüzeydeki darp izlerini gidermek için özel ahşap macunu, tozdan korunmak için bir maske ve gözlük olarak sıralanabilir.

Mutfaktaki dolaplar vidalarından sökülür ve çekmeceler çıkarılır. Bu aşamada dolap kapaklarının ve çekmecelerin tutma yerlerinin de sökülmesi gerekir. Ardından zımpara işlemine geçilir. Eğer çalışılan materyal çok eski ve yıpranmış ise görece kalın zımparalar kullanılabilir. En son hafif bir zımparayla pürüzsüz bir yüzey yaratılır. Zımpara işlemini kolaylaştırmak için zımpara makinelerinden yararlanılabilir. Zımpara işleminden sonra yüzeyin tozu iyice temizlenir. Aksi takdirde parlak cila mat gözükür. Ciladan hemen önce, yüzeydeki darp izleri ve oyukların tamir edilmesi için macunlama işlemi spatula yardımıyla yapılır. .

Ahşabın rengine göre seçilecek bir macun, spatula yardımıya çok az ve çok ince miktarda yüzeye uygulanır. Yüzeye paralel hareketlerle yayılır. Fazlası toplanır. Kuruması beklenir.

Cilalama işlemi son aşamadır. Tercihe göre ciladan önce bir primer uygulanabilir. Bu, cilanın ömrünü ve kalitesini artıracaktır. Direkt olarak da cila yüzeye uygulanabilir. Cila kuruduktan sonra gerekli ise ikinci bir kat uygulanır ve gece boyunca kurumaya bırakılır. Cila işleminden önce sökülen tutma yerleri takılarak, dolap kapaklarının ve çekmecelerin montajı tamamlanır. Bu basit işlem, eski bir mutfağı yenilemek için ekonomik bir çözümdür.