Mutfak Armatürü Nasıl Seçilir?

Hakan Obalı
Mutfak Armatürü Nasıl Seçilir?

Yüzlerce model içerisinden mutfak için armatür seçmek hiç de kolay değildir. Mutfak armatürü seçiminde görsellik dikkate alınması gereken bir faktörken, işlevsellik armatür seçiminde ilk hedef olmalıdır. 

Mutfak Armatürü Nasıl Seçilir?

  • Armatür seçiminde öncelikle armatürün yerleştirileceği yer dikkate alınarak, duvar tipi mi yoksa ankastre bir ürün mü tercih edileceğine karar verilmelidir.
  • Armatür tipine karar verildikten sonra ilk dikkat edilecek nokta ise armatürün rahat ve pratik bir şekilde kullanılabilir olmasıdır.
  • Bazı armatürler sıcak ve soğuk su kontrolünü ayrı ayrı sağlayan iki adet kola sahiptirler. Ancak çoğu modelde bu işlevler tek bir kol ile gerçekleştirilir. Daha klasik bir görünüm için çift kollu armatürler, daha pratik bir kullanım içinse tek kollu armatürler tercih edilmelidir.
  • Mutfak armatürü seçiminde armatür yüksekliği çok önemlidir. Seçilecek olan armatürün, altına geniş tencereler girebilecek kadar yüksek olmasına dikkat edilmelidir. Bunun için yüksekliği ayarlanabilen armatür modellerinden birisi de tercih edilebilir. Ayrıca armatürün su çıkışının mümkün mertebe evye deliğine yakın bir noktaya ulaşabilmesine ve sağa-sola hareket edebilmesine de dikkat edilmelidir.
  • Mümkünse armatür alınmadan önce denenmelidir. Bazı armatürler oldukça şık görünmelerine rağmen, kullanım sırasında fazla su sıçraması gibi problemlere yol açabilmektedirler.
  • Birçok mutfak armatürü modelinde, armatürün uç kısmı el duşu olarak yerinden sökülüp takılabilmektedir. Yine buna benzer şekilde, suyu basınçlı şekilde püskürtebilen, esnek hortumlu ve su akışının püskürtücüden kontrol edildiği modeller de mevcuttur. Eğer bulaşıklar genellikle elde yıkanıyorsa bu tip ürünler daha uygundurlar.
  • Mutfak için seçilecek armatürün, mutfak stiline ve dekorasyonuna uygun renkte ve tarzda bir ürün olmasına dikkat edilmelidir.
  • Mutfak armatürleri evde en sık arızalan armatürler olduğu için kaliteli bir ürün tercih edilmeli ve ürünün uzun süreli bir garantisinin olmasına dikkat edilmelidir.