Müşteri Olmadan Fatura Ödemesi Nasıl Yapılır?

Doğan Aşkın Tuncer

Müşteri Olmadan Fatura Ödemesi Nasıl Yapılır?

Günümüzde fatura ödemeleri yoğun olarak banka hesaplarından otomatik ödeme talimatları verilerek ya da yine aynı hesaplardan internet bankacılığı kullanılarak ödenmektedir. 

Teknolojinin gelişmesi ve rahat yaşamın yaygınlaşması sonucu ödenecek fatura çeşidi her geçen gün artarak çoğalmaktadır. Eskiden sadece elektrik ve su faturası öderken, şimdi telefon, cep telefonu, kablolu yayın, doğalgaz, internet gibi saymakla bitmeyecek bir fatura ödeme döngüsü içine girdik. Bir aile ayda en az  5-6 adet fatura ödemesi gerçekleştiriyor.

Daha önce de belirttiğimiz gibi fatura ödemeleri için bankaların kullanımı en çok başvurulan yöntemdir. Gerek vadesiz hesaplardan gerekse kredi kartlarından verilebilecek otomatik ödeme talimatları ile  fatura ödemelerimizi kolay ve güvenilir bir şekilde yapabiliyoruz. İşte bunların tamamını yapabilmek için bir bankanın müşterisi olmanız gerekmektedir.

Peki müşteri olmadan fatura ödemesini nasıl yapacaksınız? Maddeler halinde sıralamak gerekirse;

  • Eğer bir bankanın müşterisi değilseniz fatura ödemelerini, şubelerdeki veznelerden yapabilirsiniz. Fakat bu yöntem size fazlasıyla zaman kaybına malolacaktır. Çünkü bankalar bu tür bireysel fatura ödemelerini angarya olarak görmekte, sıra numarası alırken bu tür işlemlere farklı bir sıra numarası verip işlemi mümkün olan en uzun sürede gerçekleştirmektedirler. Bunun nedeni bu tip müşterileri bankada hesap açtırıp oradan ototmatik ödeme talimatı vermeye yönlendirmek istemeleridir.
  • Faturayı düzenleyen kurumun veznelerinden ödeyebilirsiniz. Bu yöntemde de kurumlar bankalarla anlaştığı için daha az vezne açmaktadır. O nedenle bu veznelere kolayca erişilememktedir.
  • Müşteri olmadan fatura ödemesi yapmanın en kolay yolu bankaların ATM' lerini kullanmaktır. Ülkemizde bulunan tüm bankaların ATM'lerinden fatura ödemesi yapılabilmektedir. Bu yöntemin en kolay yöntem olmasının nedeni her an karşımıza çıkabilecek bir ATM' den faturanızı ödeyebilecek olmanızdır. Bankaların ATM'lerine kart takmadan "GİRİŞ" tuşuna bastığınızda karşınıza bir kartsız işlem menüsü çıkacaktır. Buradan fatura ödemelerini seçerek ve sonrasında da faturasını ödemek istediğiniz kurumu seçip fatura numarasını girdiğinizde faturanızın dökümü ekrana çıkmaktadır. ATM' nin para yatırma bölümüne fatura tutarınızı yatırdığınızda fatura ödeme işleminiz gerçekleşmektedir. Hatta fatura borcunuzu ödedikten sonra artan tutarı bozuk para olarak geri alabilmektesiniz.