Müstakil Ev Daire Karşılığı Müteahhide Nasıl Verilir?

Sertac Dokenel
Müstakil Ev Daire Karşılığı Müteahhide Nasıl Verilir?

Eskimiş ve yaptıracak gücü olmayan müstakil ev sahiplerinin tercih ettiği bir yöntemdir kat karşılığı ev ve arsasını müteahhide vermek. Kişi müstakil evin gerektirdiği sorumluluklardan sıkılmakta ve sıfır daireye üstüne gelecek karlı yatırımı kabul etmektedir. 1 müstakil ev karşılığı 1'den fazla ev teklifi gelen her sözleşme ev sahibi için avantajlı gelip aklını çelmektedir. Fakat unutulmamalıdır ki bu konuda dikkat etmeniz gerekli hususlar ve seçimler vardır. Peki müstakil ev daire karşılığı müteahhide nasıl verilir?

Verilecek müstakil evin konumu, müstakil ev ve arsasının büyüklüğü müteahhidlerin o mülk ile ilgilenmesini arttıran etkenlerdir. Aynı zamanda mülk sahibinin pazarlık aşamasını da bire bir etkileyen faktörlerdir.

Konum ve büyüklük açısından güveniniz tam ve müteahhidlerin ilgi alanında ise genel olarak yapılacak daireler yüzde 50 50 oranında bölüşülür. Bu konuya dikkat etmenizde fayda vardır. fakat müteahhid evi yeri ve konumunu satış için riskli bulursa oran 25'lere kadar düşebilir.

Not: Daireler bittikten sonra tüm dairelerin satışından elde edilecek gelir paylaşımlıda anlaşma yapılabilir. Tek kötü yanı tüm satışlar beklenmelidir. Daire karşılığı ise biter bitmez teslim edilir.

Mülk sahibi cazip teklifleri gördüğünde hemen aldanmamalı bir takım tedbirler almalıdır. Baz unsurlara dikkat etmelidir. Bunlar;

  • İş deneyimi, referansları istenip incelenmeli. Gerekirse mülkü vereceğiniz müteahhidle daha önce anlaşmış kişilerle görüşülmelidir.
  • İlk kez bu işe girmiş bir yatırımcıysa eğer mali geçmişini incelemeli, bankalardan hatta çevresinden referans alınmalıdır.
  • Sözleşme çok önemlidir. Her iki tarafın çıkarlarını koruyan bir sözleşme yapılmalıdır.
  • Yapılan sözleşme ve verilen imar planına göre hareket edilmesi sağlanmalı. Ya da sözleşmede alınacak miktar yüzde ile yazılmalıdır. Bazen 4 daire yapılacağını belirtip 2 daire verilmekte ve ardından 5-6 daire yapılmaktadır.
  • Teslimat süresi 12-18 ayı geçmemesine dikkat edilmelidir.

Müteahhide nasıl verilir?

Genelde müteahhidler evlerle ya da arsalarla ilgileni, bireyi bulup anlaşma teklif ederler. Bazen de mülkü kişi müteahhide vermek ister. Bu gibi durumlarda inşaat firmalarına başvurabilirsiniz. Onlar sizi müstakil ev ve arsanın konumuna göre ilgilenecek müteahhidlere ulaştırırlar. Çıkarlarınızı koruyan bir sözleşme yapmalısınız. Örneğin evi boşalttıktan sonra inşaata başlanması için en fazla 6 ay süre verilmeli. Yoksa sözleşme fesih edilmeli hatta tazminat maddesi eklenmelidir. Yoksa kişi mağdur olma tehlikesiyle yüz yüze gelebilir.