Motosiklet Tipleri

Fatih Ekinci Motosiklet Tipleri

Motosikletler, ülkemizde ve tüm dünyada yaygın olarak kullanılan, gerek hafifliği, gerek kullanım kolaylığı, gerek trafikten etkilenmemesi, gerek yakıt cimrisi olması gerekse az masraflı olmasından dolayı oldukça fazla avantajları bir binek aracı. Motosikletlerin kullanım amacına ve tarzına göre scooter, cruiser, enduro, touring, racing gibi çeşitleri vardır:

Scooter:

Özellikle küçük yerlerde oldukça kullanışlı olan bu motosiklet türü, şehri içi ulaşım için birebirdir. Oldukça ekonomiktir, tekerleri küçük olduğundan kasislerde, çukurlarda fazla sarsılmazlar. Scooterlarda vites bulunmaz dolayısıyla kullanımları oldukça basittir. Ayrıca şekil itibariyle sürücüsüne çamur bulaştırmazlar. Scooterların uzun mesafeler için üretilmiş olan büyük tekerlekli ve büyük hacimli türleri de mevcuttur. Kullanımı oldukça basit, rahat ve keyifli olan bu motosikletlere her yerde sıkça rastlanabilir.

Cruiser:

Cruiser motorlar seri üretimi olan hemen her yerde görebileceğimiz motosiklet türüdür. Cruiser yüksek torklu ve zengin nikelajlı klasik araçlardır. İki tekerlek arasının açık olması ve ön çatal açısının fazla olması bu tür motosikletlerin kullanımını zorlaştırır. Aynı hacimdeki diğer motosikletlere göre daha ağır olan bu motosikletler sesi ve görüntüsü nedeniyle çokça tercih edilirler.

Enduro:

Enduro, rahatlık açısından en iyi motosiklettir. Her türlü kullanım koşulunda sürücüsünün rahatlığı düşünülerek tasarlanmıştır. Düşük hacmi ve konforuyla şehir içinde ve şehir dışı yolculuklarda rahatlıkla kullanılabilen bu motosiklet ile yolculu veya yüklü olarak çok rahat seyahat edilebilir. Enduroların, aynı zamanda motor bakımı kolay ve maliyetleri düşüktür. Farklı büyüklük, model, güç ve ağırlıklarda (125 cc.den 1200 cc. ye kadar) birçok çeşidi olan bu motosikletler en kullanışlı motosiklet türlerindendir.

Touring:

Touringler basit yapılı ve çıplak gövdeli motosikletlerdir. Yolcu ve bagaj taşıma yönünden avantajlı olan bu motosikletler uzun mesafeli yolculuklarda oldukça kullanışlı ve rahattır.Grenajları olmadığı için bakım maliyetleri çok düşüktür. 250 cc.den 1400 cc. ye kadar çeşitli motor hacminde ve gücünde modelleri olan bu motosikletler uzun mesafe yol giden ve fazla masraf etmek istemeyen süreciler için çok uygundur.

Racing:

Yarış amaçlı imal edilmiş güçlü motosikletlerdir. Özel amaçla üretilen bu motosikletler yolcu ve bagaj taşıma yönünden uygun değillerdir. Motosiklet kullanımında iyi olmayan sürücüler için tehlikeli olabilirler zira Racingleri kullanmak oldukça zordur. Ancak gösterişe, güce ve hıza önem veren ve motosiklet kullanımı konusunda kendine güvenen sürücüler için birebirdir.