Motosiklet Montu Nasıl Seçilir ?

Atilla Çeçe

Motosiklet Montu Nasıl Seçilir ?

Motosiklet ekipmanları arasında önemli yer tutan mont doğru ve amacına uygun seçilmediği takdirde motosiklet keyfinize gölge düşürebilir. Motosiklet montu seçerken nelere dikkat etmeli hangi amaca uygun seçmeliyiz?

Motosiklet montları kullanım amaçlarına göre genel olarak 3'e ayrılır. Bunlar;

  • Yarış montları
  • Tur montları
  • Günlük kullanım montları

Yarış Montları: Yarış motosikletleri kullanırken giyilen montlardır. Genel olarak yarış montları gerçek deriden yapılır. Boğaz kısmı kısadır. Vücuda tam olarak oturan yapıya sahiptirler. Yarış montu alırken dikkat etmemiz gerekenler, öncelikle vücudumuza tam olarak oturmasıdır. Vücuda tam olarak oturmayan mont herhangi bir kaza anında vücuttan sıyrılarak yaralanmamıza sebep olur. Gerçek deri olması koruma oranını artırır. Belden fermuarlı olması motosiklet pantolonlarıyla birleşmesine vücudunuzu iyice kaplamasına olanak sağlar. Ayıca bu montlarda kullanılan dirsek, omuz ve sırt korumalarının avrupa standartlarına uygun olması ve değiştirilebilir olması güvenlik açısından önemlidir.

Tur Montları: Tur montları uzun yol yapan motosikletçiler için üretilir. Bu montların genel özellikleri etek kısmı ve boyun kısmının uzun olmasıdır. Sürücüyü rüzgardan korumaya yönelik yapılan bu montlar yazlık ve kışlık olarak 2 türde satılır. Kışlık montlar içinde çıkarılabilen polar astar kısıma sahip olur ve dış katmanı su geçirmez malzemeden yapılır. Yazlık olanlar ise daha çok tek kat ve hava giriş çıkışına daha uygundur. Tur montu alırken dikkat etmeniz gereken malzeme kalitesidir. Kışlık olanlar için özellikle su geçirezlik seviyesinin iyi olması her hangi bir yağmur durumunda sizi daha uzun süre kuru tutar. Uzun yollarda telefon, gps, OGS gibi cihazlar taşıma olasılığımız yüksek olduğu için dışında mümkün olduğunda fazla ve en az 1 tane su geçirmez cep olmasında fayda var.

Günlük Montlar: Orta derece korumaya sahip olan, günlük kullanım için üretilmiş montlardır. Dış görünüşlere diğer montlara göre daha klasik ve mont görünüşüne sahiptir. Bu tip montlar için çok fazla miktarlarda para harcamaya gerek yoktur. Çünkü özel bir amaca uygun değil günlük kullanım için yapılırlar. Dirsek, omuz ve sırt korumalarının CE onaylı olmaları yeterlidir.

Fotoğraf: Sangudo