Motor Yağının Özellikleri

Kerem Tokmak
Motor Yağının Özellikleri

Motor yağı, motorun hareketli aksamlarını koruyan ve sürtünmeyi azaltan, madeni bir maddedir. Petrolün destilasyonuyla elde edilen motor yağları, daha çok eski nesil otomobillerde kullanılır. Yeni nesil otomobillerdeyse, kimyasal olarak işlenmiş sentetik yağlar kullanılır. Bu yağlar, geleneksel motor yağlarına göre daha iyi koruma, daha uzun kullanım ve %3'e kadar yakıt tasarrufu sağlar. 

Yağların üzerindeki değerler (10W-40 gibi), yağın viskozite, yani "akarlık-kıvamlılık" değerini gösterir. Her motorun ihtiyaç duyduğu yağ kalınlığı farklıdır ve bu yüzden sahip olduğunuz otomobilde, üreticinin önerdiği yağ değerlerini kullanmanız gerekir. Viskozite değeri yüksek olan bir yağ kalın, düşük olansa ince yağ olur.

Öte yandan, kullanılan yağ, mevsim özelliklerine göre de farklılık gösterir. 10W-40 değerindeki bir yağ, soğuk havalarda 10 viskoziteli ince bir yağ özelliğindeyken, sıcak havalarda 40 viskoziteli kalın bir yağ haline gelerek motoru korur. Çok ince yağlar, sürtünme esnasında daha da incelerek performansı düşürürken, çok kalın yağlarsa soğuk havalarda motorun içine eşit miktarda dağılamadığından sağlıklı şekilde çalışamaz. Motorun sağlığı için viskozite aralığını mümkün olduğunca az açmak gerekir.

Motor yağının kontrolü ise oldukça kolay:

  • Otomobil öncelikle düz bir zemine çekiliyor.
  • Yağın süzülmesi için yapılan 5 dakikalık bekleme sonrasında genellikle renkli sapıyla kendini belli eden dipstik (yağ çubuğu) çekiliyor.
  • Bezle silinen çubuk tekrar yerine sokuluyor ve 10 saniye kadar bekleniyor.
  • Yağ seviyesinin MIN ve MAX seviyeleri arasında olması gerekiyor.
  • Seviye MIN değerinin altındaysa son yağ değiştirme tarihinden itibaren kaç kilometre yapıldığını kontrol etmek gerekiyor.
  • Eğer bilinmiyorsa, yağı tümüyle değiştirmek gerekebiliyor.
  • Değiştirme işleminden sonra 4.000-15.000 km yapıldıysa yağ eklemek yeterli oluyor. 15.000 km’den fazla ise ve yağın rengi fazlasıyla koyu renkse tamamen değiştiriliyor.
  • Yağın içindeki kirler ise yağın vadesinin dolduğu anlamına gelmiyor; aksine yağın kir tutma özelliğini halen devam ettirdiği anlamına geliyor.

Yağın içinde benekler varsa, soğutma sisteminde bir arıza olduğu şüphesi doğuruyor.motor yagi Bu arada yağ seviyesi 1500 km sonrasında minimuma düşerse, yetkili bir servise danışmakta fayda var. Yağ eklerken, seviyenin MAX seviyesini geçmemesi gerekiyor. Yeni nesil otomobiller yağ seviyesini elektronik olarak göstergelerden yapsa da, birçoğu MAX seviyesinin aşıldığına dair bilgi vermediği için dipstik ile kontrolün yapılması gerekiyor.