Modern Salonlarda Aksesuar Nasıl Kullanılır?

Elif Özman
Modern Salonlarda Aksesuar Nasıl Kullanılır?

Evdeki zamanın büyük kısmının geçirildiği, misafirlerin ağırlandığı ve özenle döşenen salonlar evin belki de en önemli kısmıdır. Zevkinize göre salonlarınızda çeşitli model ve tarzlar kullanarak kendinize en uygun yaşam alanını yaratabilirsiniz. Eğer modern tarzda döşenmiş bir salonunuz varsa ya da salonunuzu bu tarzda döşemek istiyorsanız işte size salonunuzu bütünleyecek aksesuarları kullanmak için birkaç tavsiye!

Modern yaşamın getirdiği sadelik, salon dekorasyonuna uyarlandığında son derece yaşanılası ve huzurlu mekanlar yaratabilir. Modern salonlar, şehir yaşamında çalışan insanların çok fazla detayla uğraşmadan sade yaşama eğiliminden doğduğu için, tarzı gereği olabildiğince az eşya ile dekore edilmeyi gerektirir. Raflarda, masalarda, kitaplıklarda her yeri biblo, çerçeve, çiçek vs dekoratif aksesuar ile doldurmamaya dikkat edin. Sade ve gözü yormayan stilde dekore edilen bir salonda öncelikle aksesuar kullanımında da abartıya kaçmamanız gerektiğini bilmelisiniz. Her boş yerde biblo, çerçeve kullanmak, duvarları resim ve ayna ile doldurmak salonunuzu daha güzel yapmayacak, tarz uyumsuzluğu yaratacaktır. Bu yüzden son derece az sayıda ve minimalist aksesuarlar kullanmaya özen göstermelisiniz.

Aynı doğrultuda salonunuzda hakim renkle kontrast yaratmayacak, görüntü kalabalığı yapmayacak aksesuarlar kullanmalısınız. Çok fazla renkte ve karışık desende aksesuar kullanımı yerine, göze çarpmayan genel görünüm ile uyum halinde aksesuarlar tercih etmelisiniz.

Sade ve işlevsel mobilyaların hakim olduğu modern bir salonda, oymalı, parıltılı, fazla desenli aksesuarlardan kaçınmalı; sade dizaynlara sahip, düz renkli aksesuarlar kullanmalısınız. Aynalarda, vazolarda ışıltıdan, taşlı kullanımdan kaçınmalısınız. 

Salonunuza bambaşka bir hava getiren perde ve halılarda da modern çizgilere ve desenlere sahip olanlarından tercih etmelisiniz. Stor perdeyi hem kullanış rahatlığından hem de oldukça modern bir tarza sahip oluşundan dolayı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Asacağınız tablolarda da aynı tarzı devam ettirmelisiniz. Geleneksel anlamda manzara resimleri yerine yenilikçi ve deneysel tablolara yer verebilirsiniz. 

Avize seçiminde, ışıltılı, taşlı avizeler yerine daha sade, estetik hatlara sahip olan salondaki hakim renklere uyumlu avizeler kullanmalısınız.

Akşamları salonda loş bir ortam yaratmak, gündüzleri de dekoratif bir obje olarak kullanmak için lambader bir numaralı tercihniz olmalıdır. Koyu renklerde modern dizayna sahip lambaderleri, açıkken de kapalıyken de çok seveceksiniz.