Modern Salon Perdesi Nasıl Seçilir?

Yıldız İnci Ayağ Modern Salon Perdesi Nasıl Seçilir?

Klasik ya da avangard çizgilerin dışında kalan, kullanımı kolay aynı zamanda şık tasarımlar modernliğin esintilerini taşır. Modern olarak dekore ettiğiniz bir salon için aynı modern çizgileri taşıyan tamamlayıcı unsur perde ve halı seçimini de doğru yapmanız gerekir. Tarz olarak birbirini tamamlamayan dekorasyon parçaları bütünlüğü bozarak göze hoş görünmeyen bir fotoğraf oluşturur.

Modern salonlara uygun perde seçimi nasıl yapılır?

Modern tarzda döşenmiş bir salon için perde seçerken ilk olarak ağırlıklı salon rengine uyan bir renk tonu belirleyerek işe başlamalısınız.

Renk tonunu belirledikten sonra sıra perdenin modelini belirlemeye gelmeli.

Perdelerde modernliği yakalamak için fazla detaydan uzak durmanız gerekmektedir. Salonunuzdaki perdeler olabildiğince sade ve şık olmalıdır.

Modern tasarımlarda boncuk, pul, işleme gibi detaylar yer almaz. Onun yerine birbirini tamamlayan unsurlar arasından seçim yapmanız gerekir.

Perdelerde uyumlu bir bütünlük yakalamak için açık renklerde bir tül seçerek işe başlayın. Tül, geniş bir parça olduğu için olabildiğince açık renk olmasında fayda var. Aksi halde salonunuz karanlık görünür.

Tülünüzü beyaz, krem, ekru gibi açık tonlardan birinden seçtikten sonra sıra bu tülü tamamlayacak bir fon seçimine gelir. Fon perde seçiminde belirleyici olan salonunuzun ağırlıklı rengidir. Birbirini tamamlayan renklerden yana tercihte bulunabileceğiniz gibi zıtlıkların bütünlüğünü de oluşturabilirsiniz.

Modern tasarım perdelerde kanat ya da fon seçerken oymalı modellerden uzak durmaya çalışın. Aksi halde demode olarak modernlikten uzaklaşmış olursunuz. Fonda ya da kanatta olabildiğince düz kesimlere yönelin.

Modern salon perdeleri arasında zebra perdeleri de katmanız mümkün. Üstelik salonunuzda zebra perdeye yer verirseniz güneşlik kullanmanıza da gerek kalmaz.

Zebra dışında katlanabilme özellikli olan tül perdelerden oldukça modern bir hava yaratmanız mümkün. Ancak bunda da yine fazla detaya sahip desenli perdeler yerine sade tüllere yönelin.

Detayları olmayan ve sade görünüme sahip kruvaze perdelerle modern bir salon yaratmanız oldukça kolaydır. Kruvaze perdelerin bir artısı sahip oldukları görünüş itibariyle oldukça ağır ve gösterişli durması ama aynı zamanda modern bir çizgi sunuyor olmasıdır. Ancak küçük bir not kruvaze perde tercih ederseniz fon ya da kanat seçiminde olabildiğince sade tercihlerde bulunun.