Mobilya Seçiminde Püf Noktalar

Feride Akdeniz Mobilya Seçiminde Püf Noktalar

Mobilya seçimi insanın hayatını etkileyen bir seçimdir. İşten yorgun geldiğinizde seçtiğiniz mobilyaların üzerinde dinlenir, günün yorgunluğunu atarsınız. Kötü bir mobilya seçiminde ise bu pek mümkün olmadığı gibi bir de bel ve sırt ağrılarına sahip olursunuz. Bunun yanında fazla bir vakit geçmeden eskir ve onarıma ihtiyacı olabilir. Bunun için yaptığımız mobilya seçimlerinde dikkatli olmalıyız.

Mobilya seçiminde dikkat edilmesi gerekenler;

• Mobilya almadan önce bütçenizi düzenlemeli siniz.

• Mobilyayı koyacağınız yeri, mobilyanın rengini diğer eşyalarla uyumunu düşünmeli ihtiyacınızı ortaya çıkarmalısınız.

• Bütün bunların yanında mobilyanızın sağlam, rahat olması ve uzun süre sağlam kalabilmesi de önemlidir. Bunun için alacağınız ürün hakkında yeterli bilgi toplamalısınız. Bunu da birden fazla mağaza gezerek ya da mobilyanın kullanım kılavuzunu isteyerek elde edebilirsiniz.

Mobilyanın fiyatları sizleri aldatmasın. Örneğin; pahalı bir kanepe çok rahatsız edici olabilirken görünüşü güzel olmayan bir mobilya çok konforlu olabilir.

• Alacağınız, seçtiğiniz mobilyanın birden fazla işinize yarıyor olması da özellikle hanımlar için önemli bir kriter olmalıdır. Örneğin ; aldığınız kanepenin altında bir çekmecenin olması ya da aldığınız yatağın yan kısmından bir yatak daha çıkıyor olması önemlidir. Yani mobilyanızın işlevselliği çok önemlidir. İşlevselliğinin yanında büyüklüğü sizin belirlediğiniz alana sığıp sığmayacağı da önemli bir ayrıntıdır.

• Mobilya seçiminde bakacağınız bir diğer unsurlarda mobilya yapımında kullanılan ağacın cinsi, mobilyanın birleşim yerlerinin sağlamlığı, üzerine yapılan boya , vernik gibi işlemlerin düzgünlüğüdür. Ayrıca mobilyanın üzerindeki kumaşta çok önemlidir. Kumaş seçiminizi yaşam biçiminize göre karar verebilirsiniz. Çok çocuklu bir evde beyaz bir koltuk takımı riskli bir seçim olur. Seçim kriterleriniz de kumaşın kolay temizlenir olması, kolay yanmaması, terletmemesi de çok önemli olmalıdır.

Kısacası mobilya seçiminde rahatlığı, evinizle olan uyumunu, sağlamlığını, bütçenizi, mobilyanızı koyacağınız alanı göz önünde bulundurmalısınız.