Mobilya Kokusu Nasıl Giderilir?

Engin İnce
Mobilya Kokusu Nasıl Giderilir?

Hemen hemen her eşya, yeni alındığında kendine özgü bir kokuya sahiptir. Giysiler, ayakkabılar, halılar, perdeler, mobilyalar, vitrinler, gardroplar... Bu örnekleri çoğaltmak elbette ki mümkün. Ancak bu kokulardan bazısı, kimi zaman rahatsız edici boyutta olabiliyor. Öyle zamanlarda kokuyla nasıl baş edileceğini bilmek de avantaj sağlıyor.

Özellikle yeni alınan mobilyalar, eve getirildiği ilk günlerde odaya kokusuyla hakim olur. Üstelik bir de geniz yakan ve insanın burnunu sızlatan cinsten bir kokuyla karşı karşıya kaldıysanız durum daha da sıkıcı hale gelebilir. Neredeyse odanın her köşesine sinmiş hissi veren bu kokuyu gidermek için de birçok yöntem vardır.

Yeni üretilmiş olduğu için boyasının ya da kumaşının koktuğu mobilyalarla baş etmenin yollarından biri, odanın içine bayat ekmek kırıntıları bırakmaktır. Bir kabın içine koyacağınız bayat ekmek kırıntılarının odada bir gün beklemesi gerekir. Hemen ertesi gün, aynı odaya kaynamış süt ya da kaymak koyup kokudan kurtulmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Bir diğer yöntem de bir kabın içine su ve süt koyup bu karışıma bulaşık deterjanı eklemektir. Bunu yaptığınız zaman boya kokusunun odadan uzaklaştığına, bir süre sonra da tamamen kaybolduğuna tanıklık edeceksiniz.

Yukarıda sıraladığımız çözüm önerileri, evde kolaylıkla yapabileceğiniz ve az masraflı seçeneklerdir. Bunların yanı sıra başka malzemelerle de mobilyaların kokusundan kurtulmanız mümkün. Örneğin amonyak, kokuyu emme özelliği sayesinde size bu konuda yardımcı olabilir. Amonyaklı su dolduracağınız bir kabı, boya kokusunun hakim olduğu odaya koyduğunuzda bunun etkili bir yöntem olduğunu siz de yaşayarak öğrenmiş olacaksınız. ‘Boya parfümü’ adıyla satılan ürünlerden de edinebilirsiniz. Ancak içeriğinde kimyasal maddelerin bulunduğu bir ürün kullanmak istemiyorsanız o zaman evde yapabileceklerinizi denemeniz daha sağlıklı olacaktır.

Ayrıca hangi yöntemi denerseniz deneyin, odanızı havalandırmayı unutmayın. Uzun süre havalandıracağınız odanıza, bu sayede temiz hava ve dolayısıyla oksijen girecek ve kokunun etkisi azalacaktır.

Oda parfümleri ve yer silme deterjanları da bu sürede imdadınıza yetişebilir. Her gün odanın zeminini yer silme deterjanı ile silmek, ardından da oda parfümü sıkmak, bir nebze de olsa işinizi kolaylaştırabilir.