Mobilya Cilası Nasıl Yapılır?

Davut Bal

Mobilya Cilası Nasıl Yapılır?

Evler insanların en fazla zaman geçirdiği yerlerdir. Bu nedenle canlı ve estetik olması evde geçirilen zamanlarda pozitif olmayı etkiler. Mobilyaları cilalayarak eve canlılık katmak mümkündür. Cilalamak mobilyaları yenilemenin en zahmetsiz ve kolay yollarındandır. Cila ile mobilyaların ömrü uzatılabilir, tozlanma etkisi azaltılabilir ve mobilyalara kaybettiği parlaklık tekrar verilebilir. Cilalama işleminin verimli olması için şunlar yapılır:

  • Cila işlemine başlanmadan önce etrafın kirlenmemesi için gerekli tedbirler alınmalıdır. Bunun için yerlere gazete serilebilir.
  • Cila işleminden en iyi sonucu almak için mobilyaların temiz olması gerekir. Bu nedenle sabunlu su ve bez ile mobilyalar temizlenir. Daha inatçı lekeler için terebentin tuzu kullanılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise su kullanımının abartılmamasıdır. Suyu fazla kullanmak mobilyaya zarar verebilir.
  • Temizlik aşamasında ahşap hafif bir şekilde ıslatılabilir. Böylece mobilyadaki hasarların şişerek giderilmesi sağlanacaktır. Bu aşamadan sonra diğer işlemlere geçmek için ahşabın tamamen kuruması beklenir. Bundan sonraki aşama ise zımparalamadır.
  • Zımpara işi ne kadar ciddiye alınırsa cilalama işinden o kadar verim alınır. Uygun zımpara belirlenip ahşap damarları yönünde hafifçe ileri geri hareket ettirerek zımpara yapılır. Zımpara işlemi bittikten sonra ahşap üzerinde kalan tozlar kuru bir fırça ile temizlenmelidir. Ardından cilalama işlemine geçilebilir.
  • Cilalama işlemi metal içermeyen bir fırça ile yapılmalıdır. Cila ahşap lifleri yönünde sürülmelidir ancak uzun mobilyalarda genellikle aşağı-yukarı yönde sürülür. Cila sürme işlemi elden geldiğince hızlı yapılır. Bu nedenle, çok cila sıvısı hazır bulundurulmalıdır. Mobilyaların kesim kısımları cilayı daha çok emdiği için daha koyu olur. Daha homojen bir sonuç elde etmek için bu kısımlar önce suyla ıslatılabilir.
  • Cilanın tüm gözeneklere yayılması için yavaş ve dikkatli sürülmelidir.
  • Cila işlemi karaçam dışında tüm mobilyalarda iyi sonuç verir.
  • Cila işleminden sonra mumlama, astarlama ve yağlama işlemlerinin de yapılması önerilir. Böylece cila işi en verimli şekilde sonuçlandırılmış olur. 

Mobilya parlatma yöntemlerini Mobilya Nasıl Parlatılır? yazısından okuyabilirsiniz.