Nasıl Kolay  » 

Stil

 »  Moda

Minimalist Bir Stile Sahip Olabilmeniz İçin 5 Öneri

Mustafa Başaran

Minimalist Bir Stile Sahip Olabilmeniz İçin 5 Öneri

Daha sade, dingin ve huzurlu bir hayat için minimalizm mimariden dekorasyona, sosyal hayattan modaya kadar pek çok alanda uygulanmaya çalışılıyor. Minimalist moda akımı sayesinde az ve öz parçalarla, klasik, sade ve yalın bir duruş sağlayan bir stil ortaya çıkıyor. Siz de minimalist bir stile sahip olmak istiyorsanız aşağıdaki önerilerimize göz atabilirsiniz.

En Temel Parçalara Sahip Olun

Minimalist stilde amaç temel parçalarla göz yormayan, yalın kombinler yapmaktır. Bu nedenle gardırobunuza en temel parçaları katmanız gerekir. Klasik kesim bir palto, beyaz bir gömlek, siyah pantolon ve kalem etek, düz renk kazaklar, açık ve koyu renkli yine düz renkte tişörtler gibi temel, pek çok kıyafetle uyum sağlayacak parçalar kombinlerinizin yapı taşlarını oluşturur. Zamanla daha fazla kıyafete ihtiyaç duymamaya ve küçük aksesuarlarla bu temel parçaları birleştirip şık ve minimalist kombinler yapacaksınız.

Aksesuar Kullanımınızı Gözden Geçirin

Minimalist bir tarza sahip olmak istiyorsanız fazla aksesuardan kaçının. Aynı anda üst üste birkaç takıyı yan yana kullanmamaya özen gösterin. Bunun yerine derin yakalı bir bluz ile zarif ama dikkat çekici tek bir kolye ya da küpe takabilir, kısa kollu üst giysinizi güzel bir bilezik ya da bileklik ile tamamlayabilirsiniz.

Göz Yoran Renk Karmaşasına “Elveda” Deyin

Minimalist stil için gardırobunuzu oluştururken daha az kıyafet seçeceğiniz gibi daha az renk de seçmeniz gerekir. Her kombinle uyum sağlayacak siyah, beyaz, gri, bej gibi renkleri tercih ederseniz işiniz oldukça kolaylaşacaktır. Bu renklerin yanına sevdiğiniz birkaç rengi daha ekleyip kıyafetlerinizdeki renk skalasını tamamlayabilirsiniz.

Kat Kat Kombinler Yapmayın

Minimalist kombinler için mümkün olduğunca az parça kullanmanız gerekir. Etek, bluz, gömlek ve ceketten oluşan kalabalık bir kombin minimalist moda akımına uygun düşmeyecektir. Bunun yerine iki, maksimum üç kıyafetten oluşan kombinler yaparak çok yalın ve güçlü bir duruş sergileyebilirsiniz.

Stilinizi Özgün Parçalarla Tamamlayın

Sade ve az kıyafetle stil yaratırken özgün, modern parçalardan vazgeçmenize gerek yok. Tek parça, farklı kesimlere sahip elbiseler, geniş kollu ya da tül detaylı bluzlar, yüksek bel, bol düğmeli pantolonları yalın parçalarla birleştirip hem daha şık görünebilir hem de minimalist stilinizden ödün vermeyebilirsiniz.