Nasıl Kolay  » 

Stil

 »  Moda

Mikrofiber mi, Pamuklu Giysiler mi?

Tayfun Kara Mikrofiber mi, Pamuklu Giysiler mi?

Gardırobunuz bir yatırımdır, bu yüzden yeni bir tişört veya bir çift pantolon almadan önce etiketi fiber içeriği için bir kontrol etmenizde yarar var. Ancak, etikette bulduğunuz bilgi çok da net olmayabilir. Mikrofiber ve pamuklu giysilerin avantajlarını ve farklarını anlamak kullanışlı ve uzun ömürlü bir gardırobunuz olmasına yardımcı olabilir.

 

Mikrofiber
Mikrofiber 1 denyeden daha az kalınlıkta dokunmuş bir sentetik malzeme sınıfıdır. Bir denye ise bir insan saçının kalınlığının 1/60ı civarındadır. Birçok mikrofiber kumaş ise bir denyeden çok daha küçüktür. Mikrofiber kumaşların içerebileceği dört ana malzeme vardır: akrilik, naylon, polyester ve rayon. Bir mikrofiber bu malzemelerin sadece biri ile yapılabilir, ancak birçok mikrofiber birkaçının karışımıyla üretilmektedir.

 

Pamuk
Pamuk, pamuk bitkisinden elde edilen doğal beyaz bir dokudur. Olgun pamuk bitkileri birkaç metre boyunda uzayarak çiçek açarlar. Bir pamuk bitkisi yeni tohum ürettiğinde, beyaz, lifli tohum tüyleri koza içinde tohumu çevreler. Koza genişlediğinde, patlayarak açılır ve tohum tüyleri ortaya çıkarak işlenebilir hale gelir. Pamuk dokusu başlıca sellüloz ve sudan oluşur.

 

Mikrofiberin Avantajları
Bu kumaş ile yapılan giysiler nemi emmez dolayısıyla sizi pamuklu giysilerden çok daha kuru tutarlar bu nedenle genellikle spor giysileri olarak idealdirler. Mikrofiber kumaşlar aynı zamanda leke tutmama özelliğine de sahiptir bu yüzden çocuk pantolonu ve tişörtü gibi kirlenebilecek giysiler de avantajlıdırlar. Mikrofiber pamuk gibi kırışmadığı için günlük giyilen elbise ve kıyafetlerde yıka-giy şeklinde de kullanılabilmektedir.

 

Pamuğun Avantajları
Pamuğun mikrofibere kıyasla en büyük avantajı doğal olmasıdır. Pamuk oldukça güçlüdür. Missouri Üniversitesi'nin Pamuk Projesi'ne göre, "Pamuğun denye başına 3,5-4,0 gram kırılma gücü vardır." Pamuğun birçok kumaşa üstünlük sağlayan özelliğiyse ıslandığında zayıflamak yerine daha da güçlenmesidir. Pamuk ayrıca, yanıcı mikrofiber kumaşların aksine yüksek ısıya dayanıklıdır. Pamuk kumaşın tamamen dezenfekte edilmesi için kaynatılabilir ve ütülemede de iyi sonuç verir. Bu pamuğu gömlekler, günlük pantolonlar ve bebek giysileri gibi çok kirlenen kıyafetler için mükemmel bir kumaş çeşidi kılmaktadır.