Mikrofiber Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Zehra Aygul

Mikrofiber Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Son yıllarda pek çok alanda tercih edilen mikrofiber kumaşların en sık kullanıldığı alan temizlik ürünleridir. Tekstilde bir devrim olarak kabul edilen mikrofiber kumaş, bunların dışında mobilya ve döşeme malzemeleri, havlu ve paspaslar ile giyim eşyalarının üretiminde de kullanılır. 

  • Mobilya ve Döşeme: Mikrofiber kumaşların temizliği oldukça kolaydır. Özellikle koltuk, sandalye ve pufların temizliği ev kadınlarını büyük bir dertten kurtarır. Evlerde var olan mobilyaları değiştirmeyi düşünmeyenler, mikrofiber döşeme ile kaplatabilirler. Böylelikle çok fazla ücret ödemeden mikrofiber kumaşla kaplanmış koltukları daha rahat temizlemenin rahatlığını yaşamak mümkün hale gelir. Bu kumaşların üzerindeki her türlü lekeyi temizlerken önce ılık suyla ıslatılmış havlu ile silinebilir, ardından kuru bir havluyla kurulanabilir. Acil durumlarda da ıslak mendil en iyi çözüm olacaktır. Leke tutmayan mikrofiber döşemenin sırrı, dokumasında boşluk olmamasıdır. Bu sayede sıvılar kumaşa işlemeden akarak leke oluşumu önlenir.
  • Havlu: Mikrofiber havlu, diğer havlulardan daha emici ve daha yumuşak olması sebebiyle çok tercih edilir. Mikrofiber malzeme özel dokuması sayesinde kendi ağırlığının sekiz katına kadar sıvıyı emebilir. Aynı zamanda bakterilerin kumaş üzerinde kalmasını önler, havluların daha hijyenik olmasını sağlar. Havlularda bakteri oluşumu oldukça hızlı ve kolaydır. Cilde temas eden ve hijyenik olması gereken havluların normal kumaştan değil de mikrofiber kumaştan üretilmesi son derece pratik ve etkili bir çözümdür. 
  • Temizlik Bezleri: Mikrofiber kumaşların en sık kullanıldığı alanlardan biri olan temizlik bezleri, özellikle cam ve diğer kolay leke tutan parlak yüzeylerin temizliğini kolaylaştırır. Yumuşak ve emici yapısıyla parlak yüzeylerde leke bırakmaz, toz zerrelerini bile tek harekette alabilir. Mikrofiber temizlik bezleri hem ıslak, hem de kuru temizlikte oldukça pratik ve kolay temizlik sağlar. 
  • Kıyafetler: Mikrofiber kumaştan yapılan giysiler nemi emmez ve vücudu kuru tutar. Bu özellikleri sayesinde genellikle spor kıyafetlerde kullanılır. Mikrofiber kumaştan üretilen giysilerin son derece rahat olması da sporcuların bu kumaştan üretilen kıyafetleri tercih etmelerinin bir diğer sebebidir. Leke tutmama özelliği sayesinde de çocuk kıyafetleri, mama önlükleri gibi kolay kirlenen kıyafetlerde oldukça avantajlıdırlar.