Mikrodalga Fırın Nasıl Temizlenir?

Hakan Obalı
Mikrodalga Fırın Nasıl Temizlenir?

Besinleri hızlı ve pratik şekilde ısıtan mikrodalga fırınlar günümüzde oldukça yaygın şekilde kullanılır. Dondurulmuş gıda çözdürme, besin ısıtma ve pişirme amaçlarıyla kullanılabilen bu elektrikli cihazlar zaman ve enerji tasarrufu sağlanmasında da oldukça etkilidir. Özellikle besin ısıtma ve pişirme amacıyla sık şekilde kullanılan mikrodalga fırınlar, ısının etkisiyle besinlerden sıçrayan yağ ve diğer artıklardan dolayı kısa süre içerisinde kirlenir. Ancak kirlenen mikrodalga fırınların temizliği, oldukça pratik bir şekilde ve kısa sürede yapılabilir.

Mikrodalga Fırın Temizliği Nasıl Yapılır?

  • Mikrodalga fırınlar kullanımdan sonra yumuşak bir bezle silindiklerinde içlerinde kirlerin birikmesi ve kuruyarak çıkartılması daha zor hale gelmesi engellenebilir. Mikrodalga içerisinde yoğun buhar oluşumuna sebep olan bir besin ısıtılmışsa bu durumda mikrofiber ya da yumuşak herhangi bir bezle mikrodalga fırın içerisi silinerek temizlenebilir. Ancak kullanım sonucunda yoğun bir buhar oluşmamışsa temizlik bezi ılık su ile nemlendirilerek mikrodalga fırının temizliğinde kullanılabilir.
  • Eğer mikrodalga fırının iç yüzeyindeki kirler sadece bez ile silinerek temizlenemiyorsa bu durumda krem temizleyiciler iç yüzey temizliğinde kullanılabilir. Bunun için krem temizleyicinin temizlik bezi üzerine alınması ve bez ile iç yüzeyin, fazla bastırılmadan temizlenmesi yeterlidir.Mikrodalga fırının döner tablası deterjan ya da arapsabunu ile yıkanabilir. Temizlik esnasında döner tabla fırın içerisinden çıkartılarak temizlenmeli ve tabla altındaki bölgede kalmış olan besin artıkları ve tablayı döndüren mekanizma da bezle silinerek temizlenmelidir.
  • Mikrodalga fırınları temizlemede kullanılan en pratik ve en doğal yolu madde ise limondur. Mikrodalga fırının limon kullanılarak temizlenebilmesi için ısıya dayanıklı bir kap içerisine yarıya kadar su doldurulur ve suyun içerisine, ortadan kesilen bir limonun suyu sıkılır.
  • Suyu sıkılan limonun kabukları da kaba ilave edilir ve kap mikrodalga içerisine yerleştirilir. Mikrodalga fırın en yüksek güç kademesinde çalıştırılarak suyun kaynaması beklenir. Su kaynadıktan sonra ısıtma işlemine 1 dakika kadar daha devam edilir ve mikrodalga fırın kapatılarak içindeki kap bir fırın eldiveni ile dikkatli şekilde dışarı çıkartılır.
  • Sıcak su buharı ve limonun asidik etkisi ile çözünen yağ ve kirlerin temizlenmesi içinse yumuşak bir bez ya da mikrofiber temizlik bezi kullanılabilir. Sadece bez ile silinerek çıkmayan kirlerin temizlenmesi içinse temizlik bezi limonlu sıcak suya batırılarak temizlik işlemine devam edilebilir.

Mikrodalga kullanılarak yapılabilecek lezzetlerden biri de kumpirdir. Tarif hakkında detaylı bilgileri Mikrodalgada Kumpir Nasıl Yapılır? yazımızda bulabilirsiniz.