Nasıl Kolay  » 

Stil

 »  Makyaj

Mezuniyet Makyajı Nasıl Yapılır?

Engin İnce
Mezuniyet Makyajı Nasıl Yapılır?

Okul hayatının en eğlenceli anılarının yaşandığı mezuniyetler, aylar öncesinden hazırlanılan telaşlı ve bir o kadar da keyifli bir süreçtir. Gerek lise mezuniyeti, gerekse üniversite mezuniyeti olsun heyecanı bir başkadır ve her ikisi de hayatın unutulmaz anları arasındaki yerini alır. Bu organizasyonlar için günler öncesinden hazırlıklar yapılır, en şık kıyafetler alınır ve o gün gelip çattığında tek bir ayrıntı kalmıştır: Makyaj.

Mezuniyette herkes şık ve gösterişlidir; birbirinden güzel/yakışıklı gençler ortada salınır. Bu gecede şıklığınızı korumak ve basit görünmemek için de makyaj önemli bir rol oynar. Peki, mezuniyet makyajı nasıl yapılmalıdır?

Mezuniyet gecesi yapılacak makyajın sırlarına geçmeden önce önemli bir kural anımsatmakta yarar var. Kesinlikle abartıya kaçmamalısınız.

Yüzünüzde kırmızılıklar ya da morluklar varsa kapatıcı kullanarak işe başlayabilirsiniz. Kapatıcıyı da ten renginizden bir ton daha açık seçmelisiniz ve göz çevrenize damla damla sürmelisiniz. Sonra da fırça yardımıyla ya da parmak uçlarınızla kapatıcıyı yavaşça yaymalısınız. Daha sonra da transparan pudra ile sabitlemeli, kapatıcıyı matlaştırmalısınız. Ardından fondöten sürmelisiniz ancak seçeceğiniz fondöten de ten renginizden bir ton açık olmalı.

Elbisenizin rengi koyuysa farınızın rengini seçmekte özgürsünüz. Hatta siyah giyecekseniz biraz ışıltıdan zarar gelmez. Eğer kıyafetinizin rengi canlı tonlardaysa göz makyajınızın koyu olması gerektiğini hemen belirtelim. Farı da göz kapağınızın dibinden sürmeye başlamalısınız.

Gölgeleme yapacaksanız koyu tonlardan şaşmamalısınız. Rimeli de kirpiklerinizin alt kısmından başlayıp yukarı doğru sürmelisiniz ki uzun ve dolgun görünsün. Alt kirpiklerinize de bir parça rimel sürün ki bakışlarınız daha büyüleyici olsun. Rimeldeki renk tercihiniz mümkünse siyah olsun. Böylece koyu ve etkileyici bir göz makyajına sahip olabilirsiniz.

Rujunuzun kalıcı olmasını istiyorsanız da sürmeden önce dudaklarınızı pudralamanız gerek. Dudak kaleminden de yardım alıp dudağınızın içini dolduracak şekilde boyayabilirsiniz. Ancak dudak kaleminin renginin, ruj rengiyle aynı olmasına ya da arada bir ton açık olacak şekilde fark olmasına dikkat etmelisiniz. Ama fırça ruj kullanıyorsanız dudak kalemine ihtiyacınız olmadığını belirtelim. Zaten fırça rujların normal rujlara göre daha kalıcı olduğu da bir gerçek. Son olarak, ruj rengi seçiminde de özgür olduğunuzu belirtip size iyi eğlenceler dileyelim.