Meyveli Süt Nasıl Yapılır?

Hasan Rençber
Meyveli Süt Nasıl Yapılır?

Başta süt içmeye kolay ikna olmayan çocuklar olmak üzere, herkes için leziz ve besleyici içeceklerin başında meyveli süt gelir. Sütün kokusundan rahatsız oluyorsanız veya ailenizde bu rahatsızlığı duyan biri varsa, sütü bu şekilde tüketmeniz çok daha kolay olacaktır. Sütünüzü, çeşitli meyvelerle aromalandırabilir, kokusunu ve tadını istediğiniz şeklde değiştirebilirsiniz. İşte meyveli süt yapmanın püf noktaları ve de dikkat etmeniz gereken şeyler:

Muzlu süt:

Piyasada hazır olarak bulunsa da, muzlu sütü evde yapmanın tadı ve keyfi bir başkadır. Kendiniz, evde muzlu süt yapabilmek için, muzları robotta ezebilir ve sütle karıştırabilirsiniz. Eğer robotunuz yoksa, muz parçalarını bir kaşığın tersiyle ezmek aynı sizi aynı sonuca ulaştıracaktır. Ayrıca, muzlu süte bal eklemenin de meyveli sütünüzün lezzeti ve şifasını oldukça arttıracağını belirtmekte fayda var.

Çilekli süt:

Kutulanmış halini de bulabileceğiniz bir diğer versiyon olan çilekli sütü evde hazırlamak için, olgunlaşmış taze çilekleri sap kısımlarını temizledikten sonra püre haline getirebilirsiniz. Elde ettiğiniz püreyi de süte arıştırarak harika bir lezzete ulaşmanız mümkün.

Şeftalili süt:

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi şeftaliyi de sütünüze lezzet katmak için kullanabilirsiniz. Şeftalilerin en olgunlamşı olanlarından seçin. Kabuğunu soyup çekirdeğini aldıktan sonra robotla veya kaşıkla ezere sütünüze ekleyebilirsiniz.

Diğer meyveler:

Meyveli sütü sadece bu meyvelerle sınırlandırmayıp, kayısı, armut ve mürdüm eriği gibi ezilebilen diğer meyveleri de süte karıştırabilirsiniz.