Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar?

Betül Öztürk

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar?

Malzemelerin üretimi ve ürünler haline getirilmesi, bunların hangi malzemeler ile tasarlanacağını Metalurji ve Malzeme Mühendisleri yapar. Bu bölümde okumaya karar veren kişilerin matematik, fizik ve biyoloji derslerinde başarılı olması, araştırma yapmayı seven kişiler olması, analitik düşünme yeteneği olan, karmaşık sorunları yalınlaştıran ve çözüm üretmeye gayretli kişiler olması çok önemlidir.

Metalurji ve Malzeme Mühendisleri seramik, metal ve polimer gibi mühendislik malzemelerinin tasarlanmasını, geliştirilmesini sağlar. Bunların üretilmesini ve sanayi dallarındaki teknik ihtiyaçlara nasıl uyarlanması gerektiği üzerinde çalışmalar yaparlar.

Mezunların genel olarak çalışabileceği sektörler plastik teknolojisi, metal şekillendirme endüstrisi, makine imalat sanayi, manyetik malzeme üretimi, elektrik- elektronik malzeme üretimi, üretim metalurjisi sanayi, cam, seramik ve refrakter sanayi, yüzey işlemleri ve kaplama sanayi, otomotiv sektörü, demir- dışı metal üretim sanayi, beyaz eşya sanayi, savunma sanayi, havacılık ve savunma sanayisi, döküm sanayi, kalite kontrol ve gözetim şirketleri, biomedikal malzeme sektörü, kaynak malzemeleri üretimi sanayisi, kaynak malzemeleri üretimi sanayi, otomotiv yan sanayi, gemi inşaatı sanayisi ve nanoteknoloji gibi çok geniş kapsamlıdır.

Şu an varolan sektörlerin %70'nin malzeme tabanlı olması Metalurji ve Malzeme Mühendislerinin iş bulamama olasılığını düşürmektedir. Mezun olan adayların İngilizce de bilmesi avantajlarına olacaktır. Bu sayede ulusal şirketlerin yanı sıra uluslararası şirketlerde çalışma olanakları vardır. Buna ek olarak dil bilmeleri yurtdışında kariyer planlayan adaylar için çok önemlidir. Yurtdışında rahat bir şekilde iş bulabilir ve uluslararası şirketlerde kendilerini geliştirebilirler.

Ayrıca kamuda KPSS sınavında yeterli puanı alan adaylar Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü, Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Elektrik Üretim Genel Müdürlüğü gibi kurumlara ataması olmaktadır.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği mezunları dilerlerse akademik olarak da kariyerlerine devam edebilirler. ALES sınavına girmeleri ve yabancı dil yeterliliklerini başvurdukları okullara göre YDS, TOEFL, IELTS gibi yabancı dil sertifikalarıyla kanıtlamaları şarttır. Kabul aldıktan sonra ister kendi alanlarında isterlerse başka bir dalda yüksek lisans ve doktora eğitimi alıp üniversitelerde öğretim üyesi olabilirler.