Nasıl Kolay  » 

Stil

 »  Makyaj

Maskara Nedir?

Işılcan Suner Maskara Nedir?

Kirpiklere uygulanan, kirpiklerin daha gür ve etkileyici gözükmesini sağlayan makyaj malzemesine maskara denir. Maskara içerisinde boyanın olduğu tüp şeklinde fırça aplikatörlü bir malzemedir. Genelde makyajda en dikkat çekici olan yer gözlerdir. Gözlerin ise daha anlamlı ve etkileyici bakmalarını sağlamak için maskara uygulaması yapılmalıdır.

Maskaralar genelde tek katta istenilen hacmi ya da uzunluğu vermeyebilir ancak iki ya da üç katta çok daha güzel bir sonuç elde edilir. Daha fazla sürümü ise çok kötü bir görüntüye neden olabilir. Maskara kirpikleri yapıştırarak yapay bir görüntü sağlanabilir. Bu yüzden iki ya da üç kat sürmeli, ardından da her yerde satılan boş rimel fırçalarıyla, kaş fırçalarıyla ya da bitmiş rimelin fırçası kullanılarak yapışan kirpiklerin üzerinden taranırsa hem çok doğal bir görünüm hem de etkileyici bakışlara sahip olmak mümkündür.

Kirpiklerin mükemmel gözükmesini herkes ister ancak bunu sağlayan çeşitli maskaralar vardır. Bunlardan ilki hacim veren maskaralardır. Eğer kirpikleriniz uzun ancak dolgun değilse bu tarz hacim veren maskaralara yönelmelisiniz. Diğer maskara türü ise kirpikleri uzatan maskaralardır. Bunlar da kirpikleriniz kısa ama dolgun ise kullanmanız gereken maskara çeşitleridir.

Maskaraların pek çok rengi de mevcuttur. Siyah, kahverengi, mor, lacivert en yaygın olanlarıdır. Bu tarz renkli maskaralarla üst ve alt kirpiklere uygulama yapılabilir. Ancak üste siyah maskara alta renkli mor ya da lacivert rengindeki maskaralar çok daha farklı ve dikkat çekici görünmenize neden olacaktır.

Her makyaj malzemesinde uygulama sırasında birçok hata yapılabilir. Bunlardan birisi de maskaradır. Eğer maskarayı uygularken çok fazla bulaştırıyorsanız, üst kirpiklere sürerken göz kapağınıza herhangi bir kart ya da kağıt tutabilirsiniz. Bu alt kirpikleriniz için de geçerlidir. Normalde göz kapağına bulaşacak maskara bu sayede kağıt ya da karta bulaşır ve makyajdaki hataları düzeltmek için ekstra bir zaman harcamanız da gerekmez.

Maskaraların kullanım süresi içerisinde kuruyabilir. Ancak yapılan hatalardan birisi ise maskarayı sürerken fırçayı içerisine sokup çıkartmaktır. Dışarıdaki hava bu sayede maskaranın içerisine girerek çok daha hızlı kurumasına neden olur. Bunu engellemek için tüpün içerisinde fırçayı daireler çizer gibi dolaştırmak gerekir. Böylece kalan maskara daha kolaylıkla alınabilir ve hızlı kuruması da engellenmiş olur.